.
.
.

ظریف: یک معاهده عدم تعرض به کشورهای عربی خلیج پیشنهاد دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه 26 ماه مه در کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی خود گفت، به کشورهای عربی خلیج پیشنهاد امضای معاهده عدم تعرض دادیم.

ظریف در این کنفرانس خبری گفت:«ما خواستار بهترین روابط با کشورهای منطقه خلیج هستیم».

این درحالی است که همه گزارش‌ها، مدارک و شواهد میدانی نشان می‌دهد، ایران هم از گروه‌های تروریستی و خرابکار در بحرین حمایت کرده و هم به شبه‌نظامیان حوثی کمک مالی و تسلیحاتی از قبیل موشک‌های بالستیک و هواپیمای بدون سرنشین ارسال می‌کند».

ظریف همچنین در سخنان خود به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و زیر پا گذاشتن قطعنامه‌های بین‌المللی از سوی واشینگتن اشاره کرد و گفت:«اقدامات اخیر ایران در مورد برنامه هسته‌ای، به معنای خروج از برجام نیست».

او گفت که اقدامات اخیر ایران در رابطه با فعالیت هسته‌ای دفاع از حقوق این کشور در چارچوب توافقنامه بین‌المللی سال 2015 است .
در چارچوب یک تور دیپلماسی پس از سفر به پاکستان روز گذشته وارد بغداد شد.

روز یکشنبه عباس عراقچی نیز به کویت، قطر و عمان سفر تا با این کشورها در باره بحران و تنش میان ایران و آمریکا، برنامه هسته‌ای و تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفتگو کند.

برخی کارشناسان سیاسی می‌گویند سفر ظریف و عباس عراقچی به کشورهای منطقه در چارچوب راهزنی ایران برای یافتن راهی جهت کاهش تنش با آمریکا صورت می‌گیرد.