.
.
.

انجمن واردکنندگان برنج: برنج خارجی در ایران گران می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران، از افزایش قیمت برنج وارداتی به ایران تا 10 درصد، به دلیل تاثیر تحریم بر مبادلات ارزی با تایلند و پاکستان و همچنین افزایش قیمت جهانی این محصول، خبر داد.

پس از اینکه مسعود بصیری، مدیرکل تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی، افزایش قیمت برنج ایرانی را غیرواقعی و توهم برخی سودجویان دانست، حالا زمزمه هایی از افزایش قیمت برنج خارجی نیز به گوش می رسد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 25 می 2019، مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران، با پیش بینی افزایش 10 درصدی قیمت برنج، به دلیل پایان فصل گذشته که منجر به کاهش عرضه این محصول در بازار جهانی می شود، گفت: « به زودی شاهد افزایش قیمت 100 دلار در هر تن برنج در بازار جهانی خواهیم بود. این افزایش قیمت تا آغاز فصل برداشت جدید برنج ادامه پیدا می‌کند.» وی، ادامه انحصار هند در بازار برنج ایران را باعث تشدید افزایش قیمت این محصول در بازار دانست و توضیح داد: «مشکلات تبادلات ارزی با تایلند و پاکستان، بازار این محصول را به انحصار هند درآورده است. به همین دلیل باید منتظر افزایش بیشتر قیمت برنج باشیم.»

وزارت کشاورزی ایران، برای تامین کسری برنج در این کشور، واردات این محصول را در نظر گرفته و برای آن برنامه ریزی کرده بود تا تجار بتوانند به موقع تامین ارز و واردات داشته باشند.

کشاورز، مشکلات ارزی را باعث کاهش میزان واردات و عرضه برنج سفید پاکستان نسبت به برنج هندی عنوان کرد که زمینه سوءاستفاده برخی سودجویان را فراهم کرده است.

وی، قیمت مصوب هر کیلوگرم برنج هندی به صورت عمده در بندر را 7000 تومان و هر کیلوگرم برنج پاکستانی را 7200 تومان اعلام کرد.

کشاورز عنوان کرد که حداکثر قیمت هر کیلوگرم برنج هندی برای مصرف کنند نباید بیش از 8000 تومان و هر کیلوگرم برنج پاکستانی نباید بیش از 8200 تومان باشد.
وی، بر عدم تغییر قیمت‌های مصوب برنج وارداتی طی شش ماه گذشته تاکید کرد، اما کاهش عرضه برنج پاکستانی را موجب سوءاستفاده برخی دانست تا آن را با قیمت بالاتری به مردم بفروشند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه میزان مصرف ماهانه برنج وارداتی در این کشور 120 هزار تن است، افزود: «با توجه به سطح مناسب واردات هیچ مشکلی در تامین نیاز کشور به برنج وارداتی نداریم.» وی تنها مشکل در این زمینه را انحصار هندی‌ها در بازار برنج ایران عنوان کرد.

گفتنی است، برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی در زمینه بازار برنج، مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس ایران قرار گرفت. مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس، میزان برنج وارداتی به ایران را سه میلیون تن اعلام کرد در حالی که نیاز این کشور به برنج 400 هزار تن است که از نظر این نماینده مجلس، امکان تولید آن در داخل وجود دارد.

وی، واردات بی رویه برنج را باعث تغییر کاربری زمین های کشاورزی و کاهش تولید برنج داخلی به دلیل به صرفه نبودن آن برای کشاورزان عنوان کرده بود.