.
.
.

تحریم‌های آمریکا علیه تهران باعث کاهش مبادلات تجاری میان ایران و آلمان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری آلمان روز یکشنبه 26 ماه مه از خروج شمار دیگری از شرکت های آلمانی در ایران در نتیجه تحریم های آمریکا خبر دادند. با آغاز تحریم‌های شدید آمریکا بسیاری از شرکت‌های آلمانی فعال در ایران مانند بسیاری از شرکت دیگر اروپایی همکاری‌های اقتصادی خود با ایران را متوقف کرده‌اند به طوری که حجم صادرات آلمان به ایران به‌شدت کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان (dpa) روز فولکر ترایر، رئیس بخش اقتصاد خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، گفته است، از 120 شرکت آلمانی فعال در ایران، 60 شرکت به فعالیت‌های اقتصادی خود در این کشور پایان دادند.

فولکر تایر گفته است :«صادرات آلمان به ایران در سه ماهه اول سال گذشته 50 درصد کاهش یافته و صادرات ایران به آلمان نیز در حدود 42 درصد کاهش یافته است».

تایر افزود:«تحریم‌های آمریکا بر روابط اقتصادی تاثیر منفی بسیاری گذاشته است این تحریم مانند یک تحریم کامل و تمام عیار هستند چرا که بخش مالی را هدف قرار داده‌اند».

دولت ترامپ سال گذشته از توافق هسته‌ای که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی امضا شده بود، خارج شد و تحریم‌ها شدیدی را مجددا علیه تهران اعمال کرد.

آلمان یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران در میان کشورهای اروپایی به شمار می رود.

صادرات آلمان به ایران در سه ماهه اول سال جاری به 339 میلیون یورو رسیده است. رادیو دویچ‌وله در گزارشی نوشته است که میزان صادرات آلمان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود 50 درصدی کاهش یافته است.

طبق این گزارش واردات آلمان از ایران نیز با کاهش 42 درصدی، در سه ماهه نخست سال 2019 به کمتر از 60 میلیون یورو تنزل یافته است.

رئیس بخش اقتصاد خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، گفته است:«سازوکار مالی «اینستکس» نیز برخلاف انتظار اولیه نتایج روشنی به همراه نداشته است. به باور رئیس بخش اقتصاد خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، برای اینکه این سازوکار بتواند ثمربخش باشد، ایران باید بتواند مثلا به کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا نفت صادر کند.