.
.
.

امام جمعه مشهد: افرایش قیمت خرما هم تقصیر آمریکاست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

افزایش بی‌رویه و افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی در ایران علاوه بر آنکه صدای اعتراض مردم این کشور را درآورده، موجب اعتراض برخی مقامات نیز شده است. در همین راستا سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با انتقاد اوضاع معیشتی مردم گفت: « در زندگی و معیشت خود دچار مشکلاتی هستیم که به آمریکا مربوط نیست.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: « امروز در زندگی و معیشت خود دچار مشکلاتی هستیم که به آمریکا مربوط نیست؛ خرما که از آمریکا وارد نمی‌شود چطور یک مرتبه کیلویی سی و چند تومان می‌شود؟

این گرانی طاقت فرساست و حتی اقداماتی که صورت می‌گیرد بجای اینکه 500 خانواده را زیرپوشش قرار دهد، 10 خانواده را زیرپوشش می‌دهد. این مشکل گرانی قابل توجیه نیست؛ یک عده سودجو به جان مردم بیفتند و در یک بازار آزاد هر چه می‌خواهند بدزدند و بچاپند و کسی جلویشان را نگیرد؟ بازار را تنظیم کنید و مسئله گرانی در معیشت را حل کنید. اینکه مربوط به فشار آمریکا نیست.»

امام جمعه مشهد بدون آنکه نامی از کسی ببرد، افزود: « مجاهدانه و مرد و مردانه وسط بیایند؛ به یکی از مسئولان گفتم حالا که برخی‌ها جا زده‌اند شما دور بزنید و بیائید وسط میدان؛ چشمتان به دیگران نباشد.»

پیش از این درخواست‌ها برای استعفای حسن روحانی بارها مطرح شده بود و ردپای برخی از این درخواست‌ها به مشهد می‌رسید. محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در ژانویه 2018 و پس از بالا گرفتن اعتراضات سراسری در ایران، به روزنامه وقایع اتفاقیه گفته بود: « برنامه ریخته بودند تا علیه روحانی تجمع برگزار شود. هدف‌شان وادار کردن حسن روحانی به استعفا بود تا اگر انتخابات اردیبهشت ماه را باخته‌اند شاید بتوانند پنج ماه پس از شروع به کار دولت، به پیروزی دیرهنگام برسند. حالا دولت سه بر هیچ از مخالفانش جلو افتاده است. مخالفانی که برای بیان اعتراض‌هایشان هزینه سنگینی پرداخت کرده‌اند و شاید به این زودی‌ها خیال جلو بردن چنین پروژه‌هایی به سرشان نزند.»

اشاره واعظی، به سید ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه ایران است که در آن زمان تولیت آستان رضوی را بر عهده داشت و با اختلاف اندکی، انتخابات ریاست‌جمهوری را به حسن روحانی باخته بود.

در روزهای گذشته رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران، گران شدن گوشت را باعث افزایش مصرف سایر منابع پروتئینی مانند قارچ در بین ایرانی‌ها دانست.

قیمت مواد خوراکی در ایران در هفته‌ها و ماه‌های گذشته با سرعت زیاد رو به افزایش نهاده و حتی سبب نایاب شدن برخی مواد خوراکی شده است. تنها در یک مورد، قیمت ماکارونی 70 درصد افزایش یافت و این ماده در بازار نایاب شد.

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تاکید کرد که «افزایش قیمت مواد غذایی به معضل همیشگی کشور تبدیل شده و باید تدابیر لازم برای جلوگیری از گرانی اقلام خوراکی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه اندیشیده شود.» راه‌حل پیشنهادی این عضو برجسته مجلس ایران، این بود که مردم از حجم خریدهای خود بکاهند.