فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایرانی‌ها به جای گوشت قارچ می خورند

  منبع: دبى-العربيه.نت فارسى

  رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران، گران شدن گوشت را باعث افزایش مصرف سایر منابع پروتئینی مانند قارچ در بین ایرانی‌ها دانست.
  در ماه‌های های اخیر، قیمت گوشت در ایران افزایش شدیدی یافت طوری که هر یک کیلوگرم گوشت گوسفندی به بالای 100 هزار تومان رسیده است. به همین دلیل مردم در این کشور برای دریافت گوشت یخ زده به قیمت هر یک کیلوگرم 45 هزار تومان، صف های طولانی تشکیل دادند. رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران، با اشاره به گرانی این کالای اساسی، جایگزین کردن آن با سایر منابع پروتئینی را به عنوان راه حل ایرانی ها برای این مشکل عنوان کرد. محمدحسن افشار، یکشنبه 12 می 2019، با اشاره به افزایش مصرف قارچ بین ایرانی ها، به عنوان جایگزین گوشت، به خبرگزاری ایلنا گفت: در حال حاضر، قیمت کیفی‌ترین قارچ خوراکی، یک هشتم گوشت قرمز است، قبلا مصرف قارچ تنها در غذاهای فست فودی مرسوم بود، اما اکنون مردم قارچ را در غذاهای سنتی از جمله انواع خورشت‌ها نیز استفاده می‌کنند.

  وی افزود: با پیگیری‌های انجمن، جایگزینی قارچ با گوشت قرمز در غذاهای برخی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در دستور کار است.
  افشار، از افزایش 20 درصدی تولید قارچ در ایران و رسیدن آن به 180 هزار تن خبر داد.

  به گفته وی، 20 تا 30 درصد قارچ تولیدی کشور در فست فودها و رستوران ها مصرف می‌شود، حدود 60 درصد آن، مصرف خانگی دارد و 20 درصد نیز صادر می‌شود.

  افشار، قیمت هر کیلوگرم قارچ در بازارهای صادراتی را 2.5 دلار عنوان کرد.

  او، قیمت تقریبی هر یک کیلوگرم قارچ در بازار صادراتی را 26 هزار تومان اعلام کرد.

  رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران، با بیان اینکه در حال حاضر روزانه 30 تا 40 تن قارچ از ایران صادر می‌شود، روسیه را یکی از بزرگترین بازارهای مصرف قارچ در نزدیکی ایران دانست.

  وی اعلام کرد که در حال حاضر پرورش دهندگان قارچ، محصول خود را به زیان می‌فروشند و هزینه تمام شده هر یک کیلوگرم قارچ برای پرورش دهندگان 11 هزار و 800 تومان است که با در نظر گرفتن سود باید 14 هزار و 300 تومان به فروش برسد، اما امروز هر یک کیلوگرم قارچ 10 هزار و 500 تومان معامله می‌شود.

  برخی از نمایندگان مجلس ایران، گرانی گوشت را به افزایش قیمت ارز ربط دادند. بر اساس گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ایران، یکی از دلایل عمده افزایش قیمت گوشت قرمز را افزایش نرخ ارز دانست و گفت: طبق آماری که وزارت صمت به کمیسیون ارائه کرده نیاز کشور به گوشت قرمز سالیانه یک میلیون تن است که تنها از این میزان، در بیشترین زمان مورد نیاز حدود 150 هزار تن وارداتی است.

  او یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت گوشت را تمایل دامداران به صادرات دام‌های خود عنوان کرد.

  گفتنی است، در رابطه با افزایش قیمت گوشت تعدادی نیز دستگیر شدند. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران، از تشکیل پرونده مرتبط با گرانی گوشت در شعب ویژه خبر داده بود که طی آن چهار نفر از مرتبطین در دستگاه‌های دولتی بازداشت شدند.

  همچنین، راضی نوری، نماینده مردم شوش در مجلس، از افزایش فشار بسیار زیاد به مردم، به خصوص قشر ضعیف جامعه پس از گرانی گوشت سخن گفته بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران