.
.
.

دانشگاه‌های پزشکی ایران هفت هزار استاد کمبود دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت ایران از کمبود هفت هزار استاد هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد.

یکی از چالش‌ها در دانشگاه‌های ایران که مورد انتقاد نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته، نسبت استاد به دانشجو است. این نسبت در دانشگاه‌های ایران، در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری محسوس‌تر است.

بر اساس آمارهای ارائه شده در ایران، تعداد دانشجویان کل دانشگاه‌ها، چهار میلیون و 800 هزار نفر است و طبق آمار وزارت علوم 70 هزار نفر عضو هئیت علمی هستند، یعنی نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های کل ایران، یک به 69 است که فاصله معناداری با استاندارد جهانی دارد.

علی حسینی، رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت ایران نیز از کمبود اساتید هیئت علمی دانشگاه‌های پزشکی انتقاد کرد و خواستار افزایش تعداد اساتید شد. وی با اشاره به انجام نیازسنجی هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی که عدد 250 هزار دانشجو را در این دانشگاه‌ها مشخص کرده، بر ضرورت رسیدن به عدد هر 10 دانشجو یک استاد در برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

حسینی در این باره به خبرگزاری مهر، دوشنبه 6 می 2019 گفت: «در واقع باید 20 هزار عضو هیئت علمی داشته باشیم که با توجه به وجود 13 هزار و 500 عضو هیئت علمی و بازنشستگی اعضای قدیمی هیئت علمی دانشگاه‌ها، با کمبود هفت هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مواجه هستیم.»

رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت ایران یادآور شد: «تا پایان برنامه ششم توسعه باید بتوانیم هفت هزار عضو هیئت علمی جذب کنیم و پیش‌بینی جذب سالانه دو هزار نفر را کرده‌ایم اما با توجه به موانع استخدامی در این زمینه هنوز با مجوز 1500 عضو هیئت علمی جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی موافقت نشده است و این مسئله، کمی موضوع را برای دانشگاه‌ها سخت می‌کند.»

وی به نیاز استخدام اساتید هیئت علمی در رشته های بالینی، توانبخشی و همچنین رشته‌های پرستاری و بهداشت باروری و برخی از گروه‌های بهداشت اشاره کرد.

حسینی درباره مشکلات بازنشستگی اساتید در این دانشگاه‌ها بیان کرد: «بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی بزرگ به تبع بزرگی دانشگاه با مشکلات بزرگ‌تری هم مواجه‌اند زیرا این دسته از دانشگاه‌ها با بازنشستگی اعضای هیئت علمی توانمند روبرو هستند. ما در یک دانشگاه علوم پزشکی در رده اول با 100 نفر بازنشسته مواجه‌ایم که این مسئله مشکلات زیادی را برای دانشگاه ایجاد می‌کند.»

رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت ایران، جایگزین کردن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های بزرگ را به مراتب سخت‌تر دانست.

حسن مسلمی نائینی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، پیش از این، درباره کمبود استاد دانشگاه به خبرگزاری ایرنا گفت: «در حال حاضر، 75 هزار استاد در مقابل حدود پنج میلیون دانشجو قرار دارند و با یک حساب و کتاب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که به ازای هر 66 دانشجو تنها یک استاد داریم.»

مسلمی نائینی اظهار کرد: «اگر تا حدی بر اساس استانداردها پیش برویم و نسبت استاد به دانشجو را در پایین ترین حالت ممکن، یک به 20 بگیریم، به عدد 357هزار عضو هیئت علمی می‌رسیم.»

او استانداردِ جهانی در خصوص نسبت استاد به دانشجو را بین یک به 14 تا یک به 18 دانست که در وضعیت فعلی در ایران، امکان انتقال علم به صورت هدفمند وجود ندارد.

این استاد دانشگاه تربیت مدرس، راه حل جبران کمبود استاد را جذب تعداد بیشتری از دانش‌آموختگان دکتری عنوان کرد.

او اعلام کرد که دانشجویان، 85 درصد هزینه‌های تحصیل را پرداخت می‌کنند اما در دفاع از پایان نامه کمبود استاد قابل مشاهده است و دانشجو در شرایطی دفاع می‌کند که برای پایان نامه به سختی استاد راهنما پیدا می‌کند.