آلودگی 200 هزار هکتار زمین در اثر حمله ملخ‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ایران از آلودگی 200 هزار هکتار زمین در شش استان در این کشور خبر داد.

پس از حمله ملخ‌ها به چند استان در ایران، سازمان خواروبار جهانی (فائو) به ایران هشدار داد و وضعیت این کشور را از زرد به نارنجی تغییر داد.

بارش‌ها در هفته‌های اخیر در ایران، به عنوان یک عامل برای ورود و حمله حجم عظیمی از گله‌های ملخ نقش داشته است. با توجه به این ‌که هرمزگان اولین استانی بود که مورد حمله ملخ‌ها قرار گرفت، بیشترین میزان درگیری را نیز با این آفت داشت. در این میان، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ایران از آلودگی 200 هزار هکتار زمین به این آفت خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، یکشنبه 28 آوریل 2019، علی مراد سرافرازی، پس از بازدید از عملیات مبارزه با ملخ های صحرایی در مرتع جازموریان جنوب استان کرمان گفت: «در حال حاضر حدود 200 هزار هکتار از زمین های کشور در شش استان، به آفت ملخ صحرایی آلوده شده و مبارزه در سطح 50 هزار هکتار از این زمین ها انجام شده است».

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: «مبارزه با ملخ صحرایی بسیج همه دستگاه ها را می طلبد و نیاز داریم که بیش از این کمک شود و آنچه که امروز من در جازموریان مشاهده کردم، جمعیت بسیار بالای ملخ های صحرایی است».

وی افزود: «هماهنگ کردیم که شرکت خدماتی هواپیمایی به صورت ویژه، روزهای یکشنبه و دوشنبه همین هفته کار سم پاشی هوایی در منطقه جازموریان را شروع کند و سعی می کنیم سم پاش های ULV هم در اختیار سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان قرار داده شود که بتوانند سریعا سم پاشی هایشان را انجام بدهند. سرافرازی اعلام کرد که تاکنون 50 هزار هکتار از زمین های آلوده به ملخ در سطح ایران، سم پاشی شده و اعتبار مورد نیاز مبارزه با ملخ ها از محل اعتبارات استانی که برای سازمان حفظ نباتات است تامین می شود».

وی، اعتبار مورد نیاز برای مقابله با ملخ مهاجر صحرایی را بستگی به جمعیت ملخ ها دانست که 10 میلیارد تومان آن تاکنون اختصاص یافته و بین شش استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی، توزیع خواهد شد.

گفتنی است، جنوب کرمان، یک منبع غذایی برای ملخ‌ها به شمار می‌رود و اگر این حشره مهار نشود، بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی این منطقه در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.

محمد رضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات ایران نیز پیش از این در این باره گفت: «ملخ‌ها در مدت زمان یک تا دو روز، مسیر 200 تا 400 کیلومتر را طی کرده و به کشور ما رسیده اند .زمانی که ملخ‌های صحرایی فاز تهاجمی پیدا می‌کنند، مسیر 1000 کیلومتری را از روی دریا طی می‌کنند و خود را به سواحل می‌رسانند و پس از تغذیه و جفت گیری، تخم ریزی می‌کند».

وی، استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان را درگیر این آفت دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید