61 میلیون مصری برای اصلاح قانون اساسی به صندوق‌های رای‌گیری رفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری مصر روز شنبه 20 آوریل 2019 برای شرکت در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور به صندوق های رای گیری رفتند.

به گزارش خبرنگار العربیه از قاهره گفت، مردم از ساعت 9 بامداد امروز با استقبال گرم از روند همه‌پرسی به سوی صدوق های رای رفتند تا در باره اصلاح قانون اساسی رای بدهند.

طبق این گزارش 368 کمیسیون انتخاباتی و 10،878 شعبه رای گیری و 13919 کمیته فرعی برای برگزاری دقیق این همه‌‌پرسی بکار گرفته شدند.

رای‌گیری از ساعت 9 صبح تا 9 بعد از ظهر در میان اقدامات شدید امنیتی پلیس و نیروهای ارتش برای حفظ امنیت رای گیری در مناطق مختلف قاهره و دیگر شهرهای مصر آغاز شد.

مسئولان مصری برای سالمندان و افرادی که از نظر جسمی دارای نیازهای ویژه‌ای هستند، امکاناتی تهیه کردند که آنها بتوانند بدون مشکلات در همه پرسی شرکت کنند.

بنا بر گزارش هیئت نظارت بر همه‌پرسی حدود 61 میلیون و 344503 رای دهنده واجد شرایط در این همه‌پرسی شرکت می‌کنند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، امروز شنبه در مدرسه «شهید مصطفی یسری عمیره» در مصر جدید رای خود را به صندوق رای گیری انداخت کما اینکه دکتر مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر و تعداد زیادی از دیگر وزرای کابینه دولت نیز به مراکز رای گیری آمده و رای خود را دادند.


پروسه رای گیری برای 3 روز یعنی روزهای 20، 21 و 22 آوریل ادامه خواهد یافت.رای گیری برای مصری‌هایی که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند، روز جمعه آغاز شد.

طبق تغییراتی که به رای گذاشته شده، دوره ریاست جمهوری رئیس جمهوری کنونی مصر از 4 سال به شش سال افزایش پیدا می‌کند.

همچنین رئیس جمهور اجازه دارد برای یک دوره دیگری کاندیدای انتخابات باشد.

3
3


اگر مردم مصر به اصلاحیه جدید قانون اساسی رای مثبت دهند، عبدالفتاح السیسی تا سال 2024 در قدرت باقی خواهد ما و چنانچه در انتخابات بعدی یعنی سال 2024 او بار دیگر پیروز شود، رئیس جمهوری فعلی مصر تا سال 2030 در مسند قدرت باقی خواهد ماند.

در قانون اساسی اصلاح شده، روسای جمهوری می‌توانند دو بار کاندیدای انتخابات شوند اما برای عبدالفتاح السیسی به دلایل شرایط کنونی کشور و منطقه یک استثنا قائل شده است.

همه‌پرسی مصر چند روز پس از آن برگزار می‌شود که مجلس مصر با اکثریت آرا به این تغییرات قانون اساسی رای داد.

عبدالفتاح السیسی در سال 2014 در دومین دور انتخابات رياست جمهورى پیروز شد، او قرار بود در سال 2022 پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری‌اش از قدرت کنار برود اما به تقاضای پارلمان و برخی از شخصیت‌های سیاسی و با توجه به شرایط کنونی مصر برنامه اصلاح قانون اساسی و تمدید ریاست جمهوری وی مطرح شد و پارلمان بر مصوبه همه پرسی بر این موضوع رای داد.

هواداران عبدالفتاح السیسی بر این باورند که باقی ماندن او بر مسند قدرت در شرایط کنونی مصر برای پیش برد برنامه اصلاحات اقتصادی و حفظ ثبات و امنیت این کشور ضروری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید