بازداشت تعدادی از امدادگران «میثاق نصر» توسط اطلاعات سپاه در اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری فعالان حقوق بشر در اهواز شامگاه چهارشنبه 17 آوریل از بازداشت اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی «ميثاق نصر» توسط قرارگاه "ابوالفضل العباس" یکی از نهادهای امنیتی تابع اطلاعات سپاه پاسداران در اهواز خبر دادند.

اعضاى اين مؤسسه با تشکیل کمیته مردمی براى كمک به سیل زدگان عرب در مناطق جنوب غربی ایران طی روزهای سيل فعالیت‌هاى فراوانى داشته‌اند.

فعاليت‌هاى اين مؤسسه بيشتر فعاليت‌هاى فرهنگى، نشر كليپ‌هاى شعر به زبان عربى، فعاليت‌هاى مدنى در باره سیل برای تشویق مردم به همیاری و کمک به یکدیگر بوده است .

طبق گزارش فعالان عرب اهوازی اين مؤسسه همانند دیگر كميته‌هاى خودجوش مردمى به سيل زدگان كمک و در جمع آورى كمک‌های اولیه مانند غذا، پوشاک، چادر و غیره برای سیل‌زدگان آواره فعاليت می‌کردند.

بيشتر اعضاى اين مؤسسه در استحكام سيل‌بندها در مناطق مختلف همراه مردم بوده‌اند.

به گزارش فعالان حقوق بشر افراد از میان بازداشت شدگان اين مؤسسه، شاعر حسن طرفی، شاعر عارف سواری ، شاعر حسن ساعدی و شاعر و فعال فرهنگی شهاب صياحى(بلاوى)هستند.

در 16، 18فروردين ماه، 24 فروردين، 25 فروردين ماه و 27 فروردين ماه در منطقه شعيبيه شوشتر، شهر حميديه ومناطق مختلف شهر اهواز از جمله كوى صياحى، كوى علوى(حى الثوره)و ملاشيه ده‌ها نفر از امداد رسانان كميته هاى مردمى بازداشت شدند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر اهوازی در تماس با العربیه گفت: «به سه دلیل سپاه و دیگر نهادهای امنیتی این امدادگران را بازداشت می‌کند . یکی اینکه رژیم جمهوری اسلامی با ساختار سرکوبگرانه و دیکتاتوری خود از هر گونه انسجام ملی و عوامل ایجاد کننده آن می ترسد این موسسه یک موسسه فرهنگی و نقش مهمی در ایجاد روحیه مقاومت با شرایط دشوار برای مردم منطقه دارد و از آنجا که رژیم پوشالی و ارتجاعی و واپس گرای جمهوری اسلامی هیچونه محبوبتی از افراد یا نهادهای مستقل را نمی تابد اقدام به بازداشت این افراد کرد دوما سپاه و اطلاعات سرکوبگر این نهاد تروریستی از این افراد خواسته بودند که تمام اموال جمع آوری شده را به سپاه بدهند و از دروازه سپاه و باسم سپاه امدادرسانی کنند تا هم اعضای سپاه در برابر نارسایی و عجز حکومت روحانی قهرمانان امدادگر و امدادرسان معرفی شود و هم افراد کمیته‌های مردمی که به دلیل جانفشانی و فداکاری به قهرمانانی حقیقی برای مردم خود تبدیل نشوند سومین دلیل سپاه ونهادهای سرکوبگر و تروریستی تحمل پیروزی کمیته های خود‌جوش مردمی در رفع یا کاهش مشکلات ناشی از سیل را ندارند».

دحیمی افزود: «در سایه شکست فاحش رژیم و نهادهای سرکوبگرش در حل مشکلات مردم و رویارویی با سختی‌های ناشی از حوادث طبیعی، بی‌تدبیری و بی‌مدیرتی و نالیاقتی این نهادهای که تنها تخصص‌شان ترور و قتل در داخل و خارج ایران است، نمی توانند بروز نمادهایی از خدمتکاری که در میان توده‌های محروم عرب یا دیگر مناطق ایران محبوب می‌شوند را بتابند. این سه دلیل تنها دلایل بازداشت امدادگران عرب در اهواز است در هیچ جای دنیا امدادگرانی که بدون مزد خدمت می کنند را بازداشت نمی کنند بلکه به آنها مدال شرف انسانیت و فداکاری را می دهند و از آنها تقدیر می کنند اما رژیم تروریست جمهوری اسلامی و نهاد تروریستی سپاه که از نهاد مردمی می ترسند، هیچ مفهومی از انسانیت را نمی شناسد و از سایه مردم هم می‌ترسند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید