چگونه سعودی و روسیه بهای نفت را %30 افزایش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

زمانی که اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک در ماه دسامبر سال گذشته در وین پایتخت اتریش گردهم آمدند سازمان اوپک با خطر فرروپاشی مواجه شده بود.

خطر فروپاشی اوپک را دلایل متعددی از جمله کاهش شدید بهای نفت، امتناع بعضی از کشورهای منطقه از کاهش صادرات نفتی خود، خروج کشورهای دیگری از اوپک همچون قطر و فشارهای ترامپ بر سعودی به منظور نگهداشتن بهای پایین نفت، باعث شده بودند.

این شرایط ادامه یافت تا هنگامی که روسیه به عنوان نجات دهنده وارد معادله شده اوپک را از خطر فروپاشی نجات داد.

بنا به گزارش اخیر وال استریت ژورنال، پوتین به تسویه مناقشات داخلی این سازمان کمک کرده که این رویکرد به روسیه اجازه داده تا به شکل بزرگی بر بازارهای نفتی تاثیر داشته باشد.

در این راستا ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه ضمن اعلام همپیمانی با سازمان اوپک دستور کاهش تولید نفت کشورش را صادر کرد به شرط اینکه ایران به تولید نفت خود و بدون هیچگونه کاهشی ادامه دهد.

در این میان کاهش بهای نفت ادامه یافت اما کشورهای عضو همچون ایران، ونزوئلا و لیبی مانع از کاهش تولید نفت خود میشدند، از طرفی قطر نیز تصمیم به خروج از اوپک گرفته بود و رییس جمهوری آمریکا نیز از طرفی دیگر از پادشاهی عربی سعودی می‌خواست تا قیمت‌های نفت را پایین نگه دارد.

در شرایط نابسامان اوپک که رایزنی‌های میان اعضای آن میرفت تا با شکست مواجه شود این روسیه کشور غیر عضو اوپک بود که دست نجات به سوی این سازمان دراز کرده و در این راستا ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور بود که تصمیم گرفت ضمن ائتلاف با اوپک تولید نفت روسیه را کاهش دهد و در این بین نیز این امکان برای ایران فراهم شد تا به تولید نفت خود ادامه دهد.

آنچه مسلم است اتفاقی که در دسامبر سال گذشته و در نشست غیر علنی اوپک در وین روی داده نقطه عطفی محوری را تشکیل داده بود که روسیه در آن از یک کشور غیر همکاری کننده با اوپک به یک شریک غیر قابلانکاری تبدیل شده است.

این رویکرد همکاری مسکو با اوپک به پوتین این امکان را داد تا به شکل بزرگی بر بازارهای نفتی جهان که ارزش آن بالغ بر 1.7 تریلیون دلار است، تاثیرگذاری و نفوذ بیشتری در منطقه خاورمیانه داشته باشد.

هیلما کروفت، رییس بخش استراتژی‌های کالا در بازارهای سرمایه بانک آر بی سی کانادا در اینباره گفته که «روسیه هماکنون به حلّال ویژه مشکلات اوپک تبدیل شده است».

تبادل دیدارها، تماسها و همکاری‌های تنگاتنگ میان خالد الفالح وزیر انرژی سعودی با همتای روسی او الکساندر نوواک ادامه یافته و آن دو در سال 2018 در 12 نوبت با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

در نشست آینده اوپک که قرار است در ماه مه آینده برگزار شود مقامات سعودی با همتایان روسی خود برای امکان فراهم کردن چارچوبی رسمی برای روندی که تا به حالا طبق یک ائتلاف مؤقت پیشرفته و زمینه هماهنگی میان دو کشور و همچنین همکاری میان روسیه و اوپک را فراهم ساخته، تلاش کنند.

هماهنگی‌هایی که طی رایزنی‌های تنگاتنگ و مستمر در نشست وین در ماه ژانویه گذشته حاصل شده و منجر به بالا رفتن %30 قیمت نفت شده است.

افزایشی در آغاز سال جاری که اوپک از دهه هشتاد میلادی تاکنون نظیر آن را تجربه نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید