افغانستان در رده بندی جهانی آزادی رسانه ها سه پله سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنج شنبه 18 آوریل در گزارشی سال 2019 اش اعلام کرد، افغانستان در رده‌ بندی جهانی‌ آزادی رسانه‌ها، از جایگاه 118 به رده 121 نزول کرده است که افت سه رده‌ای را نشان می‌دهد.

روزنامه هشت صبح نوشت، این سازمان هر سال گزارش رده‌ بندی جهانی آزادی رسانه‌ها را منتشر می‌کند که وضعیت آزادی رسانه‌ها را در 180 کشور جهان نشان می‌دهد.

این گزارش در مورد وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان جزئیات بیش‌تر نداده است اما، ناامنی را چالش‌های جدی و نگران‌کننده فراروی کار روزنامه نگاری عنوان کرده است. سازمان گزارش‌گران بدون مرز به حمله مرگبار انتحاری و خونبار برای خبرنگاران در شش‌درک کابل اشاره کرده‌ است. بر اساس یافته‌های این سازمان در سال گذشته میلادی 16 خبرنگار به رغم تلاش حکومت وحدت ملی در حملاتی کشته شده‌اند که مستقیماً رسانه‌ها در آن هدف قرار گرفته است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در رده‌بندی سال 2019 خود، وضعیت جهانی آزادی رسانه‌ها را نگران‌کننده توصیف کرده و تعبیر «به راه افتادن ماشین ترس‌آفرینی» را به کار برده است که باور تهیه ‌کننده‌گان این گزارش، «کین‌‌آفرینی به روزنامه‌نگاران به خشونت بیش‌تر علیه آن‌ها دامن می‌زند و چرخه این ماشین خشونت به افزایش ترس منجر شده است» و انجام کار «جدی روزنامه‌نگاری» را آسیب‌ می‌رساند.

در گزارش از قول کریستف دولوار، دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز آمده است: «اگر بحث سیاسی دانسته و یا ندانسته به فضای جنگ داخلی سوق داده شود و روزنامه‌نگاران به قربانیان آشکار آن بدل شوند، الگوهای دموکراسی در خطر بزرگی قرار می‌گیرند. از میان برداشتن این مکان یک ترس برای همه‌ی زنان و مردان با حسن نیت ِ متعهد به آزادی‌‌هایی که در طی تاریخ بشری به دست آمده‌اند، ضرورت فوری است».

در رده‌ بندی جهانی آزادی رسانه‌ها 2019، ناروی برای سومین سال پی‌هم رده نخست خود را حفظ کرده است و فنلند و سویدن به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارد. هم‌چنان کوریا شمالی با صعود یک رده در جایگاه 179 قرار گرفته و ازبکستان با افت دو رده در جایگاه 180 قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید