سپاه پاسداران ایران سخنان فرمانده سابقش را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران ایران در واکنش به ویدیوی منتشر شده از سعید قاسمی، یکی از فرماندهان سابق این سازمان که گفته بود در لباس هلال احمر به بوسنی رفته بودند تا عملیات نظامی انجام دهند را بی اعتبار و تایید نشده توسط سپاه دانست.

ویدیویی از سخنان سعید قاسمی، فرمانده سابق سپاه منتشر شده که در آن درباره همکاری با القاعده و حضور نظامی در بوسنی با لباس هلال احمر سخن گفته بود، واکنش جمعیت هلال احمر ایران و برخی از نمایندگان مجلس این کشور را به همراه داشت.

از سوی دیگر، سپاه پاسداران ایران نیز به این سخنان واکنش نشان داد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 28 فروردین 1398، سرتیپ دوم پاسدار، رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: «اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته‌اند و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نمی‌باشد.»

او مواضع و کارکردهای سپاه در عرصه‌های مختلف را تابع «منطق و منطبق با قوانین و مقررات» دانست و اقدامات سپاه در بوسنی را «امدادی» عنوان کرد.

شریف، آنچه را «تلاش امریکایی‌ها در جهت قلب واقعیات و وارونه جلوه دادن اقدامات سپاه در حوزه های مختلف» نامید را فاقد «وجاهت و اعتبار» دانست.

او در پایان با یادآوری اینکه «این گونه اظهارات از آقای سعید قاسمی مسبوق به سابقه بوده و مسئولیت اظهارات اخیر بر عهده وی است»، بیان کرد: «در عین حال تاکید می‌کنیم ایشان و برخی افراد که از سازمان سپاه بازنشسته و یا به گونه‌ای جدا شده‌اند، از اظهارنظرهای غیرمسئولانه و خلاف واقع پرهیز نموده و برای دشمنان انقلاب و ملت ایران تولید بهانه و دستاویز نکنند.»

گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 26 فروردین 1398، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

در بیانیۀ کاخ سفید دربارۀ فرمان دونالد ترامپ آمده است که این تصمیم با هدف مبارزه با تروریسم جهانی ایران و افزایش فشارهای مالی، با هدف انزوای بیشتر حاکمان این کشور اتخاذ شده است.

این اولین بار است که واشنگتن رسما نیروی نظامی یک کشور را در لیست تروریسم قرار می‌دهد. آمریکا پیش از این شماری از نهادها و اتباع ایران را نیز به دلیل ارتباطشان با سپاه پاسداران ایران در لیست سیاه قرار داده بود.

در بیانیۀ کاخ سفید آمده است:‌ «سپاه پاسداران، ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و اجرای اهداف تروریستی جهانی این رژیم است.»

کاخ سفید می‌گوید که با این فرمان، دیگر دولت‌ها، همچنین بخش خصوصی، متوجه ماهیت سپاه پاسداران خواهند شد که شرکت‌ها و نهادهای مختلفی را در سراسر جهان برای تامین تروریسم اداره می‌کند و سود حاصل از آنچه که به نظر می‌رسد معاملاتی تجاری و مشروع هستند، برای اجرایی شدن دستور کار فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران صرف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید