سیل سد کرخه به اهواز رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرماندار اهواز از رسیدن سیل غافلگیرکننده سد کرخه به مناطقی از شمال اهواز در روز دوشنبه 19 فروردین 1398 خبر داد.

در حالی که تعدادی از شهرها و بیش از 100 روستا در استان خوزستان گرفتار سیل شده اند، با پر شدن سد کرخه، برای ایجاد تعادل بین آب ورودی و خروجی، دریچه های آن باز شد تا آب به سمت روستاها و شهرها روانه شود اما جمال عالمی نیسی، فرماندار اهواز، رسیدن سیل حاصل از سد کرخه به اهواز را غیر قابل پیش بینی دانست و در این باره به خبرگزاری ایرنا گفت: «هم اکنون، بخشی از ماشین آلات دستگاه‌های اجرایی منطقه به همراه گروه های جهادی و جوانان در حال انسداد سرریز سیلاب سد تنظیمی کرخه از طریق کانال چمران هستند تا از نفوذ بیشتر آب به این بخش از کلانشهر اهواز جلوگیری شود.»

وی با بیان این که هیچ‌گاه تصور نمی‌شد شهر اهواز از سوی رودخانه کرخه نیز تهدید شود و همه نگاه‌ها به سمت تحکیم سیل بندهای کنار کارون متمرکز شده بود افزود: «هم اکنون از دو جبهه با احداث سیل بندها مشغول جلوگیری از نفوذ آب به بخش‌هایی از شهر اهواز هستیم.» فرماندار اهواز، اعلام کرد که آب به منطقه پلیس راه قدیم و بخش‌هایی از کیانشهر اهواز رسیده ولی شدت آن زیاد نیست اما محدودیت هایی از سوی راهنمایی و رانندگی در پل روگذر کیانشهر برقرار شده است.

عیدی فعال، مدیر شهرک صنعتی شماره 2 اهواز نیز با اعلام محدودیت تردد در مسیر این شهرک، به دلیل آبگرفتگی ناشی از سرریز رودخانه کرخه، واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی شماره 2 اهواز را به علت ارتفاع نسبتا مناسب از سطح زمین، از آبگرفتگی مصون دانست.

گفتنی است، با بالا آمدن سطح آب کارون به بیش از سه هزار و 200 متر مکعب در ثانیه، ممنوعیت تردد خودروها از سواحل کارون، ترافیک سنگینی بر بخش های مرکزی اهواز حاکم کرده است، همچنین، مدارس این شهر همچنان تعطیل است و پیش بینی می شود با بازگشایی مدارس از روز شنبه 24 فروردین، ترافیک شهری اهواز با گره‌های کور و سنگین روبه‌رو شود.

سیلاب مهیب و طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون سبب آبگرفتگی مناطق وسیعی از شهرهای دشت آزادگان، شوش، شوشتر (شعیبیه)، حمیدیه، بستان و بخش های الهایی و اسماعیلیه اهواز شده است. بیش از 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شمال، مرکز، غرب و جنوب خوزستان دچار آبگرفتگی شده است و بیش از 400هزار نفر در معرض سیلاب طغیانگر قرار گرفته اند. بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان 152 تیم برای امداد رسانی به سیل زدگان تشکیل شده است. همچنین تاکنون 47 اردوگاه برای اسکان سیل زدگان در استان ایجاد شده است و 30 هزار و 400 نفر در این اردوگاه ها اسکان داده شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید