نتنياهو: در باره پوشش مالی غزه پس از آتش‌بس با قطر به توافق رسیدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه 5 آوریل در مصاحبه‌ای باروزنامه اسرائیلی «یسرائیل» گفته است، تل‌آویو با دوحه به توافق رسیده که غزه را پوشش مالی دهند.

در مصاحبه نتانیاهو آمده است، این پوشش مالی پس از برقراری آتش‌بس در غزه و به شرط قبول حماس به واگذاری مناطق «يهودا والسامره» به اسرائیل از سوی قطر انجام خواهد شد.

اظهارات نتنیاهو با واکنش دولت خودگردان فلسطین مواجه شد. روز جمعه، ریاست دولت خودگردان فلسطین، اعلام کرد که از اظهارات نخست وزیر اسرائیل شگفت‌زده شده است.

نبیل ابوردینه‌، دفتر دولت خودگردان فلسطین در بیانیه‌‌ای اعلام کرد، با اظهارات غیر مسئولانه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مخالف است و این نوع اظهار نظر را رد می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا» بوردینه گفت:«ما سخنان نتنیاهو و استراتژی سیاست اسرائیل برای ایجاد تفرقه و تاسیس «دولتی» کوچک در غزه جدا از دیگر مناطق فلسطین رد کرده و آن را محکوم می‌کنیم».

دفتر ریاست دولت خود گردان فلسطین گفت، پوشش مالی غزه از سوی اسرائیل و قطر وجدا کردن یهودا و السامره زمینه‎ای برای مشروعین بخشیدن به ادامه اشغال بیت المقدس و تلاش برای فشار بر فلسطینی‌ها برای عقب نشینی از بیت المقدس است.

نتنیاهو در مصاحبه با روزنامه «یسرائیل» گفته است که او اجازه نخواهد داد که محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین کنترل نوار غزه را به دست بگیرد. نتنیاهو همچنین از اینکه مناطق فلسطینی به دو حوزه جداگانه نوار غزه و کرانه غربی تقسیم می‌شوند ابراز خوشحالی کرد.

دولت خود گردان فلسطین معتقد است که قطر و حماس در تقسیم سرزمین‌های فلطینی به نفع اسرائیل نقش ایفا می‌کنند از نظر دولت خودگردان فلسطین جدایی غزه از دولت خود گردان این بهانه را به اسرائیل خواهد داد تا در برابر فشارهای بین المللی بگوید با کدام جریان فلسطینی صلح کند با حماس یا فتح منا اینکه این فرصت را به اسرائیل می دهد تا از پروسه صلح شانه خانی کند و پروژه‌های شهرک سازی را در مناطق ما بین غزه و کرانه باختری رود اردن را افزایش دهد.

نتنیاهو در این مصاحبه تاکیده کرده که تا‌آویو سه شرط برای پذیرش طرح دونالد ترامپ برای حل و فصل سیاسی مسئله صلح فلسطینی - اسرائیلی دارد 1- ابقای تمام شهرک‌های یهودی نشین درخاک فلسطین 2- کنترل کامل اسرائیل بر کرانه غربی 3- عدم تقسیم شهر بیت المقدس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید