تنش میان «سوریه دمکراتیک» و هسته‌های وابسته به ایران و ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی رغم اقدامات امنیتی شدید که از سوی نیروهای نظامی مختلف در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در شرق و غرب رودخانه فرات، اما نگرانی نیروهای موجود در آن منطقه روز به روز بیشتر می‌شود. این نگرانی نه از سوی داعش یا القاعده یا گروههای تروریستی دیگر است بلکه به گفته منابع «سوریه دموکراتیک» نگرانی این بار از خطر هسته‌های زیر زمینی وابسته به ایران و ترکیه که با هدف برهم زدن نظم، ثبات و استقرار این مناطق بکار گرفته شده‌اند.

نیروهای سوریه دمکراتیک که از کردها، عرب‌ها و سریانی‌ها تشکیل شده و از سوی واشینگتن حمایت می‌شوند، می گویند:«این هسته‌های زیر زمینی تنها وابسته به داعش و از سپر فرات مورد حمایت ترکیه نیستند بلکه دولت‌های منطقه‎ای دیگری پشت این هسته‌های خرابکاری ایستاده‌اند».

منابع سوریه دمکراتیک می‎گویند جمهوری اسلامی ایران یکی از پشتیبانان این هسته‌ها است که تلاش دارند مناطق تحت کنترل کردها را ناامن کنند.

منابع نظامی دیگری نیز تاکید کردند که ایران از هسته‌های زیر زمینی در مناطق تحت کنترل کردها حمایت می‌کند به گفته این منبع ایران و ترکیه هر دو با روش‌های متفاوت تلاش می‌کنند فضای ناامنی را در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک ایجاد کنند.

تلاش ایران برای درگیر کردن عشایر عرب سوریه با کردها

این منبع افزود:«ایران در تلاشند تا هسته‌هایی را از برخی قبایل عرب موجود در مناطق اطراف شرق و غرب فرات تشکیل دهد و آنها را علیه کردها بکار گیرد ایران با همکاری ترکیه گروههایی را برای تخریب و کاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای و یا بمب گذاری در مرکز نظامی سوریه دمکراتیک جو و شرایط ناامنی را بوجود بیاورند».

این منبع افزود:«برجسته‎ترین عشایری که ایران تلاش می‌کند به نحوی آنها را با "سوریه دمکراتیک" درگیر کند عبارتند از قبایل "البقاره" و "الشرابیین" و قبیله "الولده" هستند این قبایل اغلب در مناطق روستایی الرقه، دیر الزور و الحسکه سکونت دارند».

ریاض درار رئیس شورای مشترک سوریه دمکراتیک، گفت: «ایران در حال تلاش می‌کند برخی آدم‌های ضعیف النفس را به مزدوری بگیرد. این رفتار ایران بر زندگی مسالمت‌آمیز بین فرزندان سوری تاثیری منفی و زیان می رساند این آغاز سیاست تقسیمات فرقه‌ای و درگیری هایی است که می تواند به همه قبایل آسیب برساند و یک جنگ داخلی میان مردم منطقه بوجود بیاورد.»

وی تاکید کرد که سوریه دمکراتیک با همه قدرت تلاش می‌کند با این نوع سیاست تفرقه اندازی مقابله کند و اوضاع را بهبود بخشد.

نیروهای سوریه دمکراتیک هفته گذشته شکست داعش و آزادسازی آخرین مناطق از دست این گروه را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید