.
.
.

سعودی: اشغالگری و به رسمیت شناختن آن حمایتی از تروریسم به شمار می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه 28 مارس در نشستی ویژه درباره مبارزه با تامین مالی تروریسم در نیویورک، ضمن اشاره به موضع آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان، گفت، اشغالگری و به رسمیت شناختن آن اقدامی در راستای حمایت از تروریسم تلقی می‌شود.

به گزارش العربیه اظهارات نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد درباره جولان طی نشست سازمان ملل درباره مبارزه با تامین مالی تررویسم و پس از آن مطرح می‌شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گذشته در اعلامیه‌ای حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان سوریه که در سال 1967 توسط اسرائیل اشغال و در سال 1981 به خاک این کشور الحاق شده است، را به رسمیت شناخته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با اجماع پیشنویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه برای تشدید تدابیر مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد که این اولین قطعنامه اختصاصی سازمان ملل برای مبارزه با تامین مالی تروریسم به شمار می‌رود.

منابع دیپلماتیک فرانسوی اعلام کردند که هدف از این قطعنامه جمع‌آوری کلیه معیارها در متنی واحد و تقویت همکاری‌های بین‌المللی در این رابطه است.

این قطعنامه تحت فصل هفتم از منشور سازمان ملل متحد تصویب شده که به آن «مشروعیت الزامی» داده و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد میخواهد تا «قوانین ملی و قواعد مربوط به جرایم کیفری یا مجازات» را متناسب با هر فردی که بخواهد «به طور مستقیم یا غیر مستقیم» اموال را برای انجام حملاتی بکار گیرد، تدوین و اجرا کند.

متن قطعنامه صادره از شورای امنیت سازمان ملل متحد از کشورهای عضو این سازمان می‌خواهد تا نسبت به «تشخیص بخش‌های اقتصادی آسان برای تامین مالی تروریسم» و تشکیل یگان‌های اطلاعاتی متخصص برای شناسایی ادارات مالیی که از سوی سازمان‌های تروریستی به کار گرفته می‌شوند، اقدام کنند.

این قطعنامه همچنین از کشورهای عضو می‌خواهد تا نسبت به شناسایی حواله‌های مالی مخفیانه اقدام و با ایجاد ابزارهایی کنترلی پرداخت‌های انجام شده از طریق تلفن، کابردهای مبالغ نقد و پول‌های کدگذاری شده را رصد کنند.