.
.
.

‌پمپئو: ملاها برغم اوضاع معیشتی در ایران 700میلیون دلار به حزب‌الله می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 22 مارس طی کنفرانس خبری مشترک با جبران باسیل، همتای لبنانی خود اعلام کرد، «34 سال است که حزب الله مانع ثبات و پیشرفت ملت لبنان شده است.»

وی در این راستا گفت که «رژیم ملاهای حاکم بر ایران و علی‌رغم نابسامانی‌های اقتصادی و بدی اوضاع معیشتی در این کشور 700 میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می‌کند.»

به گزارش العربیه، وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با مقامات لبنانی در بیروت گفت:«حزب‌الله چالشی برای دولت لبنان است، در حالی که نمایندگانی در درون دولت دارد برای نابودی حکومت گام بر‌می‌دارد.»

وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد که حزب الله برای ایران کار می‌کند در حالی‌که ایران، ثبات لبنان را تهدیدی برای گرایش توسعه‌طلبی خود می‌داند.

وی همچنین حزب الله لبنان را مسئول کشتن بی‌گناهان و انبار کردن سلاح دانست و در اینباره گفت: «حزب الله جز مرگ چیزی برای ملت لبنان به ارمغان نیاورده است.»

مایک پمپئو همچنین از ملت لبنان خواست تا شجاعانه با فعالیت‌های حزب الله لبنان مقابله کنند.

وی افزود که ایالات متحده آمریکا به فشارهای خود علیه ایران تا خشکاندن منابع تامین مالی حزب الله ادامه خواهد داد.

وی در این راستا گفت که «رژیم ملاهای حاکم بر ایران و علی‌رغم نابسامانی‌های اقتصادی و بدی اوضاع معیشتی در این کشور 700 میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می‌کند.»

انتقاد از قاسم سلیمانی

پمپئو از بیروت پایتخت لبنان انتقادهای خود را متوجه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و حزب الله لبنان و دخالت‌های آنها در لبنان و سوریه کرد.

وزیر خارجه آمریکا ضمن زیارت آرامگاه رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان، به اقدام حزب الله در کشتن سربازان مارینز آمریکایی در دهه هشتاد میلادی در بیروت، اشاره کرد.

وی همچنین گفت که واشینگتن از بازگشت پناه‌جویان سوری در لبنان به کشورشان حمایت می‌کند.

از سویی جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان نیز پایبندی کشورش به قطعنامه 1701 و ثبات در مرزهای جنوبی لبنان را اعلام داشت.

وی در این کنفرانس خبری مشترک با پمپئو ضمن ابراز قدردانی لبنان از کمک‌های آمریکا به موسسه‌های امنیتی این کشور افزود که واشینگتن از موسسه‌های قانونی لبنان و از جمله ارتش این کشور حمایت می‌کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد که خطر موضوع آوارگان جنگی سوری و تاثیر آن بر اوضاع داخلی لبنان را با پمپئو، همتای آمریکایی خود مطرح کرده است.

وی در ادامه توضیح داد که به پمپئو اطلاع داده که حزب الله، حزبی لبنانی است و تروریستی خواندن آن به طرف‌هایی بستگی دارد که به این طبقه‌بندی پرداخته‌اند.