.
.
.

خطیب جمعه تهران: فضای ایران بسیار شاد است؛ از صداوسیما متشکرم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خطیب این هفته نماز جمعه تهران، فضای ایران را بسیار شاد توصیف و ابراز امیدواری کرد این شادی ابدی باشد. وی، تلاش صداوسیما را در جهت شاد کردن مردم دانست و از این سازمان تشکر کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 2 فروردین 1398، احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران به پیام اخیر رهبر ایران به مناسبت نوروز در مشهد پرداخت و گفت: «رهبری، لیبرال دموکراسی غرب و چهره منافقانه اروپا را به درستی برای مردم تشریح کردند. با پیروزی انقلاب اسلامی، لیبرال دموکراسی شرق فروپاشید و چند سال قبل از آن امام خمینی فرمود که صدای شکسته شدن استخوان‌های مارکسیسم به گوش می رسد و از این پس باید کمونیسم را در موزه تاریخی جست.»

وی لیبرال دموکراسی غرب را «در حال فروپاشی» دانست «در حالی که قبل از آن فکر می‌کرد رقیبی ندارد و ثمره برخورد با معترضان نظام سرمایه‌داری را کوری، جراحت یا مرگ» عنوان کرد.

خاتمی، فضای ایران را «بسیار شاد توصیف» و از صداوسیما به دلیل «شاد کردن مردم» تشکر کرد. وی ابدی بودن این شادی را خواستار شد و در ادامه سخنانش از مسئولان و مردم خواست تلاش کنند مشکلات سیل زدگان در مازندران و دیگر نقاط شمال ایران برطرف شود.

این در حالی است که در سال 2018 فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان انتخاب شد. نروژ که سال قبل رتبه اول این فهرست را در اختیار داشت در گزارش جدید به رتبه دوم تنزل کرده است و بعد از آن نیز کشورهای دانمارک، ایسلند و سوئیس در رتبه های بعدی قرار می گیرند. این گزارش بر اساس ۶ متغیر رتبه بندی ها را انجام داده است؛ متغیرهایی مانند درآمد ناخالص داخلی، آزادی، اعتماد، امید به زندگی، حمایت اجتماعی و بخشندگی.

در این رتبه‌بندی که بر اساس داده‌هایی درباره 156 کشور جهان انجام شده ایران در جایگاه 106 شادترین کشورهای جهان قرار گرفته است که جایگاه نازلی محسوب می‌شود.

خاتمی، ادعا کرد که آمریکایی‌ها قصد دارند در غرب آسیا، خاورمیانه جدید تشکیل دهند و به زیر سلطه درآوردن عراق، سوریه و لبنان را مد نظر دارند.

وزیر خارجه فرانسه را دروغگو نامید

خطیب این هفته نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: «اروپا هم با آمریکا همراهی کرد. وزیر خارجه فرانسه دروغ می گوید که به رغم خروج آمریکا از برجام تلاش قابل توجه برای حفظ برجام داشتیم. خیر شما همراه بودید و این کانال مالی شما کاملا فریبنده و به تعبیر مقام معظم رهبری به شوخی تلخ شبیه بود و گفتند تلاش‌های ما برای حفظ این توافق در حکم چک سفید امضا برای ایران و به خصوص در زمینه مسائل حقوق بشر است. خجالت بکشید، دارید مردم خود را می‌زنید و می کشید و باز هم دم از حقوق بشر می زنید؟ مرگتان باد. حقوق بشر؟ شما حقوق بشر می‌فهمید؟ شما در خط مقدم ناقضین حقوق بشر هستید. گور پدر شما با این چک سفید امضایتان. ما ان شاءالله به فضل خدا مقاوم می‌ایستیم و از منافع خود حمایت خواهیم کرد.»

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سخنرانی که به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز در مشهد ایراد کرد با اشاره به ایجاد کانال مالی بین ایران و اروپا گفت: «این کانال مالی بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد.»

وی با تأکید بر اینکه میان وظایف اروپایی‌ها در برجام با آنچه انجام می‌دهند، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد، بیان کرد: «اروپایی‌ها در قضیه برجام نیز از پشت خنجر زدند. بر اساس مطالعات انجام شده و همچنین مشاهدات عینی، سیاست و قدرت در غرب اعم از اروپا و امریکا، ظالمانه، زورگویانه، بی منطق و زیاده خواهانه است و سیاستمداران غربی برخلاف ظاهر شیک و ادکلن زده، در باطن، انسانهایی واقعاً وحشی هستند.»
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در روزهای پایانی سال 1397 اعلام کرد که ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ( STFI )به عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی به ثبت رسید.

وی در این باره توضیح داد: «با ثبت این شرکت که در آخرین روز کاری سال جاری انجام شد، انتظار می‌رود این نهاد با همکاری همتای اروپایی خود بتواند در تسهیل تجارت میان ایران و اروپا ایفای نقش نموده و در رفع محدودیت‌های ناشی از تحریم های آمریکا موثر باشد.»

لازم به ذکر است، نهاد متناظر ایرانی، با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال ثبت شده است و به تناسب حجم فعالیت‌های آن، منابع مالی لازم در اختیار آن قرار خواهد گرفت.