.
.
.

سفیر آمریکا در یمن: سلاح حوثی‌ها برای منطقه خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

متیو تولر، سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن، پنج‌شنبه 21 مارس ضمن اعلام اینکه واشینگتن تمام تلاش‌های خود را به کار خواهد بست تا به جنگ در یمن پایان دهد، در اشاره به سلاح شبه‌نظامیان حوثی گفت، بعضی از گروه‌های یمنی با سلاح سنگین کشورهای مجاور را تهدید می‌کنند.

به گزارش العربیه این اظهارات طی کنفرانس خبری مشترک میان متیو تولر، سفیر آمریکا در یمن و معین عبدالملک، نخست وزیر یمن مطرح شد، تولر در این رابطه ضمن ابراز نگرانی کشورش نسبت به اوضاع یمن، بر ضرورت انحصار سلاح در دست دولت یمن تاکید کرد.

سفیر آمریکا در یمن ضمن تاکید بر این‌که وحدت و ثبات یمن برای کشورش مهم است افزود: «در اینجا ضمن دیدارهایمان تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.»

سفیر واشینگتن ضمن تاکید بر ضرورت پایبندی به قطعنامه‌های بین‌المللی که ارسال سلاح به یمن را منع می‌کند ، افزود که واشینگتن از کارشکنی‌های حوثی‌ها و عدم پایبندی‌ آنها به قطعنامه‌های بین‌المللی دچار سرخوردگی شده است.

متیو تولر همچنین بر ادامه حمایت‌های آمریکا از دولت یمن تاکید کرد و افزود: «استراتژی ما همکاری با دولت برای مقابله با گروه‌های تندرو است.»

وی همچنین افزود که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اوضاع یمن را دنبال می‌کند و در همین رابطه در روزهای گذشته بیانیه‌ای را صادر کرد.

سفیر آمریکا همچنین گفت که پمپئو قبل از ترک منطقه اظهاراتی را درباره فعالیت‌های ایران و موضع آمریکا در قبال آن ایراد خواهد کرد.

وی همچنین افزود که واشینگتن از توافق‌نامه‌هایی که حوثی‌ها بارها با دولت یمن به امضا رسانده‌اند مطلع است و از همین رو انتظار دارد توافق‌نامه‌های امضا شده میان حوثی‌ها و دولت یمن به اجرا گذاشته شود.

متیو تولر همچنین افزود اهمیت عدن در یمن را دریافته‌ایم و با دولت برای بازسازی موسسات همکاری می‌کنیم. وی همچنین تاکید کرد واشینگتن از گروه‌هایی که خواهان تقسیم یمن هستند حمایت نخواهد کرد.

سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن تاکید کرد که واشینگتن امیدوار است تا سفارت خود را در صنعا به عنوان پایتخت یمن بازگشایی کند.