.
.
.

ترامپ خواهان به رسمیت شناختن حاکمیت کامل اسرائیل بر جولان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه 21 مارس خواستار آن شد تا ایالات متحده آمریکا حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت بشناسد.

بلندی‌های جولان یکی از مناطق حساس نظامی در خاورمیانه است که تنها 70 کیلومتر از شهر دمشق پایتخت سوریه فاصله دارد.

اسرائیل بخش بزرگی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در جنگ شش روزه ژوئن سال 1967 به اشغال خود درآورد، اقدامی که هیچگاه از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

ترامپ در توئیتی در شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت: «پس از 52 سال زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده آمریکا حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد، بلندی‌هایی که از اهمیتی استراتژیکی و امنیتی برای دولت اسرائیل و ثبات منطقه برخوردار است».

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از موضع ترامپ درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان استقبال کرد.

موضع ترامپ درباره بلندی‌های جولان 4 روز پس از آن مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو همزمان با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل در 9 آوریل آینده، کمپینی را برای انتخاب مجدد خود آغاز کرده، در همین راستا ملاقات‌هایی را با مقامات کاخ سفید انجام داد.

موضع ترامپ، حمایتی قوی از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل است که به شدت خواهان به رسمیت شناخته شدن حاکمیت کشورش بر ارتفاعات جولان است تا آن را به عنوان دستاورد دولتش در مصاف با رقیبان انتخاباتی خود به کار ببرد.

اسرائیل بخش‌های بزرگی از بلندی‌های جولان را در سال 1967 اشغال و از آن زمان ضمیمه حاکمیت خود کرد.

ایالات متحده آمریکا اواسط ماه نوامبر گذشته برای اولین بار علیه قطعنامه‌های بین‌المللی که ضمیمه شدن بلندی‌های جولان به حاکمیت اسرائیل را «ملغا و نابجا» دانسته رای داد و بدین وسیله اولین کشوری بود که این موضع را اتخاذ کرد.