فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر انرژی سعودی: اوپک تنها زیر فشار بازار نفت است نه آمریکا 

  منبع: دبی-العربیه.نت

  خالد الفالح، وزیر نفت پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 18 مارس ضمن تاکید بر این که آمریکا فشاری جهت افزایش میزان صادرات نفت اعمال نمی‌کند، افزود که اوپک تنها زیر فشار بازار است.

  وی اعلام کرد که سازمان اوپک نشست ماه آوریل خود درباره میزان صادرات نفت را لغو خواهد کرد، با این همه سیاست ایجاد توازن در بازار نفت کما کان ادامه خواهد یافت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز خالد الفالح، پیش از انعقاد نشست کمیسیون نظارتی مشترک وزیران، در کنفرانسی خبری در باکو پایتخت آذربایجان، سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» و همپیمانان غیر عضو را به تامّل و بررسی ضرورت انعقاد نشست ماه آوریل این سازمان، فراخواند.

  الفالح خطاب به خبرنگاران گفت: «به جز فشار بازار تحت هیچ فشاری نیستیم.»

  وی همچنین در ادامه گفت: «تا زمانی که سطح ذخیره مخازن نفتی بالا و ما از سطح عادی دور باشیم به همان روند ایجاد توازن در بازار نفت را ادامه خواهیم داد.»

  کمیسیون نظارتی مشترک وزیران شامل سعودی و روسیه دو تولید کننده بزرگ نفت در جهان است و مسئولیت نظارت بر بازار نفت و مدیریت میزان عرضه از طریق کاهش تولید نفت را بر عهده دارد.

  وزیر انرژی سعودی ضمن اشاره به توافقی در اینباره گفت: «توافقی وجود دارد که هر چه اتفاق بیفتد باید تا پایان ماه ژوئن به همان روند (ایجاد توازن در بازار نفت) ادامه دهیم.»

  الفالح در پاسخ به سئوالی درباره ارائه جزئیاتی مبنی بر احتمال تمدید معافیت‌های بعضی از مشتریان نفت خام ایران از سوی ایالات متحده آمریکا، که قرار است در ماه مه پایان پذیرد، گفت: «تا زمانی که به مصرف کنندگان ضرر نرساند.. و بر مخازن نفت تاثیرگذار نباشد.. این روند را تغییر نخواهیم داد.»

  قرار است نشست آتی تولیدکنندگان نفت ماه آوریل آینده در وین پایتخت اتریش برگزار شود، اما الفالح در اینباره گفت، احتمال می‌رود که این نشست برگزار نشود.

  وی در ادامه گفت: «آنچه شنیدیم.. این است که هنوز خیلی زودهنگام است که بتوان در ماه آوریل درباره میزان تولید (نفت) برای نیمه دوم (سال) تصمیم گرفت.»

  وی همچنین گفت: «شاید در آوریل با هم دیدار کنیم»، وی افزود که کمیسیون نظارتی مشترک وزیران شاید متعاقبا توصیه‌هایی را در این رابطه ارائه دهد.

  تبلیغات