.
.
.

كنيا حکم 15 سال زندان براى 2 عضو سپاه قدس ایران را تاييد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه عالی كنيا، حكم 15 سال زندان برای دو عضو سپاه قدس ایران، متهم به برنامه‌ریزی برای انجام عملیات تروریستی در این کشور را تایید کرد.

به گزارش وب‌سایت کنیایی«The Star» احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی که نخستین بار در 6 ماه مه 2013 به حبس ابد محکوم شده بودند اکنون باید 10 سال باقی مانده از حبس خود را در زندان «کامتی» بگذرانند و پس از آن به ایران اخراج شوند.

مقامات امنیتی کنیا، ماه فوریه گذشته، هادی فرجوند، سفیر ایران در نایروبی را متهم به تلاش برای فراری دادن دو عضو سپاه از زندان و خارج کردن غیرقانونی آنها از کشور کرد.

رئیس دفتر دادستان کل کنیا، نورالدین حاجی گفت که سفیر ایران به دستور مقامات تهران تلاش کرد به مقامات کنیا وانمود کند که دولت ایران از این مساله اطلاعی ندارد.

پلیس کنیا دو نفر را به اتهام دریافت پول از سفیر ایران دستگیر کرده بود. این دو نفر ادعا کردند که از مقامات وزارت کشور هستند و می‌توانند به سفیر ایران کمک کنند تا بازداشت‌شدگان را به صورت قاچاقی آزاد کنند.

به گفته پلیس کنیا ، سفیر ایران مطمئن شده بود که تروریست‌ها در 8 فوریه آزاد خواهند شد و در هنگام رفتن به یک دفتر هواپیمایی در ریورساید، نایروبی، توسط یک دوربین مراقبت شناسایی شد، فرجوند سه بلیط به نام خود و دو متهم بازداشت شده یعنی احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی خریده بود که قرار بود در همان روز از کشور خارج شوند.

محققان گفتند که فرجوند بعدا متوجه شد که فریب خورده لذا بلیط‌ها را کنسل کرد و سپس با مقامات دولتی تماس گرفت تا در مورد دو نفری که با آنها معامله کرده و مدعی شده بودند که مقامات دولتی هستند، تحقیق کنند.

تحقیقات پلیس کنیا منجر به دستگیری این دو شهروند کنیایی شد که معلوم شد آنان در سال 2013 به اتهام اقدام تروریستی در شهر مومباسا محکوم به حبس ابد شده بودند، اما این حکم به 15 سال زندان کاهش یافت و در سال 2018 توسط دادگاه تجدید نظر آزاد شدند.

با این وجود، ایران گزارش‌هایی مبنی بر اینکه سفارتخانه این کشور قصد داشته دو متهم سپاه قدس را به صورت قاچاقچی آزاد کند، رد کرد. سفیر ایران هادی فرجوند گفته که دو شهروند کنیایی از او فقط درخواست رشوه در برابر آزادی دو متهم کرده بودند.

مقامات کنیا تأکید می‌کنند که احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی، از اعضای نیروی قدس، واحد ویژه عملیات برون مرزی سپاه پاسداران ایران هستند که مأموریت‌های مخفی خارجی را انجام می‌دادند. این دو شخص پس از آنکه در ماه ژوئن 2012 دستگیر شدند، اعترافات آنان منجر به کشف مواد انفجاری به وزن 15 کیلوگرم شد.

مقامات کنیایی همچنین اعلام کردند که حدود 85 کیلوگرم دیگر از مواد منفجره که به کنیا منتقل شده بود پیدا نشد.

کنیا در نوامبر 2015 نیز از انهدام یک شبکه جاسوسی ایرانی که در حال زمینه‌سازی برای دست زدن به حملات تروریستی در این کشور بود، خبر داد.

در ماه ژوئن 2018، پلیس بین‌الملل «اینترپل» هشدار داد که مقامات ایران در تلاش هستند تا با نفوذ در میان مقامات کلیدی دولت کنیا و سیستم قضایی این کشور، دو محکوم سپاه قدس را آزاد کنند.

مقامات کنیا در دسامبر 2016 دو ایرانی دیگر را که سعی داشتند راهی برای آزاد کردن دو نیروی سپاه قدس از زندان پیدا کنند، دستگیر کردند.