.
.
.

خبر بد برای دوست‌داران تخم مرغ؛ می‌تواند مرگ‌آور باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد که تخم مرغ از آنچه شما تا به حال فکر می‌کردید بسیار خطرناک‌تر است. مشکل در بالا بودن نسبت کلسترول در تخم مرغ است که می‌تواند خطر حملات قلبی و در نتیجه مرگ زودرس را افزایش دهد.

تخم مرغ بسیار خوشمزه و پختن آن آسان است و علاوه بر آن منبع خوبی برای پروتئین‌ها و سایر مواد مغذی است اما این ماده خوراکی و به خصوص زرده آن دارای مقدار بسیار زیادی کلسترول است، این نوع چربی در صورت افزایش یافتن در خون، خطر حمله قلبی و سایر بیماری‌های عروقی را افزایش می‌دهد.

روزنامه «افتون بلادت» سوئد در گزارش روز جمعه 15 مارس نوشت: «با این حال، برای چندین سال هیچ محدودیتی برای میزان مصرف تخم مرغ وجود نداشت، افزون بر آن اداره ملی مواد غذایی – همچون همیشه - یک رژیم غذایی متنوع را ممکن دانسته و پیشنهاد می‌کند، زیرا باور دارد که بدن دارای مکانیسمی است که می‌تواند در حد مشخصی میزان کلسترول خون را کنترل کند.»

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «با این همه اکنون تحقیقات در دانشکده پزشکی فاینبرگ وابسته به دانشگاه نورس‌وسترن (شیکاگو) نشان می‌دهد که ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که ادامه مصرف تخم مرغ را متوقف کند.»

بر اساس این گزارش، پژوهش انجام شده که اخیرا در مجله Jama ارائه شده، تقریبا 30،000 بزرگسال را از شش زاویه مطالعاتی و پیش‌بینی‌های مختلف برای مدت 31 سال زیر نظر گرفته است.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که وجود روزانه 300 میلیگرم کلسترول در رژیم غذایی فرد به این معنی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به نسبت 17 درصد افزایش یافته و خطر مرگ زودرس بدون توجه به علت آن 18 درصد افزایش یابد.

به نظر می‌رسد علت این امر کلسترول است، زیرا یک زرده تخم مرغ به تنهایی می‌تواند حاوی 186 میلیگرم کلسترول باشد.

نورینا آلن یکی از اعضای تیم مطالعاتی می‌گوید «مطالعه ما نشان می‌دهد که اگر دو نفر دارای رژیم غذایی مشابهی باشند و تنها تفاوت میان دو رژیم، وجود تخم مرغ باشد، ما در این صورت می‌توانیم به طور مستقیم اثر مصرف تخم مرغ در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را اندازه‌گیری کنیم. کلسترول، گذشته از منبع آن با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی همراه است».

محققان توقف مصرف تخم مرغ را به‌طور کامل توصیه نمی‌کنند، اما یاد‌آوری می‌کنند که باید از وجود کلسترول سطح بالا خود آگاه بود و تخم مرغ را به میزان متوسط مصرف کرد.