فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مکارم‌شیرازی: قوه قضاییه نیاز به تحول بزرگ دارد؛ مردم ناراضی هستند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  مکارم شیرازی یکی از روحانیون اصولگرای ایرانی همزمان با تعیین ابراهیم رئیسی در رأس قوه قضائیه ایران از سوی رهبر این کشور، تأکید کرد که دستگاه قضایی نیازمند «تحول بزرگ» و «رفع مشکلات» است، وی ابراز امیدواری کرد، «تذکرات خیرخواهانه مورد توجه قرار بگیرد و مردم از دستگاه قضایی رضایت داشته باشند.»

  او حل مشکلات دستگاه قضایی ایران را ضروری خواند. وی با بیان نارضایتی مردم از قوه قضاییه، افزایش مشکلات این نهاد را مسئله‌ای توصیف کرد که «نمی‌توان آن را پنهان کرد».

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، «ناصر مکارم شیرازی» چهارشنبه، 13 مارس 2019، در مسجد اعظم قم درباره انتصاب رییس جدید قوه قضاییه ایران گفت: «جناب رییسی سابقه زیادی در دستگاه قضایی دارند و کاملا با شرایط قوه قضاییه آشنا هستند. امیدواریم با آمدن ایشان یک تحولی در قوه قضاییه ایجاد شود.»

  اکثریت قریب به اتفاق «اصولگرایان» و بسیاری از «اصلاح‌طلبان» از تعیین ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه حمایت کردند در حالی که مخالفان ضمن یادآوری نقش رئیسی در اعدام‌های سال 1988 از طریق هیأت سه نفره موسوم به «هیأت مرگ» برخوردهای شدیدتر از گذشته با فعالان داخلی و مطبوعات را پیش‌بینی می‌کنند.

  مکارم‌شیرازی افزود: «مردم به دلیل مشکلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد از دستگاه قضایی راضی نیستند و باید این مشکلات حل شود؛ این مسئله مشخص است و چیزی نیست که بخواهیم آن را پنهان کنیم.»

  او یکی از مشکلات موجود در دستگاه قضایی را «طولانی شدن وقت رسیدگی به پرونده‌ها» دانست طوری که بررسی یک پرونده ممکن است 20 سال طول بکشد.

  این مرجع، طولانی شدن روند بررسی پرونده‌های قضایی را به دلیل فزونی تعداد پرونده ها دانست و از مردم به دلیل اینکه برای هر موضوع کوچکی به دادگاه شکایت می‌کنند، انتقاد کرد.

  مکارم شیرازی تصریح کرد: «دستگاه قضایی در حال حاضر دارای تشریفاتی است که زمان‌بر است و باید این تشریفات را حل کرد و اگر این موضوع نیاز به قانون‌گذاری دارد، باید در مجلس قانون اصلاح شود.»

  برخی وکلا وجدان کاری ندارند

  وی گفت: «عامل دیگر طولانی شدن پرونده‌ها، به دلیل عدم وجدان کاری برخی وکلا است، برخی از وکلای دادگستری به دلیل اینکه وکیل کسی شدند که در آن موضوع صاحب حق نیست، عمدا بررسی پرونده را به تعویق می‌اندازند تا صاحب حق، از شکایت خود صرف نظر کند؛ شرعا دفاع از باطل جایز نیست و وکلا نباید از کسی که در مسئله‌ای حق ندارد، دفاع کنند و باید جلوی این اقدامات گرفته شود.»

  مکارم شیرازی اظهار کرد: «مشکل دیگر دستگاه قضا، کم بودن ارتباط این نهاد با حوزه علمیه است، برخی مسائل راه حل شرعی و قانونی دارد ولی به دلیل نبود ارتباط کافی بین حوزه و دستگاه قضا، مشکلاتی به وجود می‌آید و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.»

  وی اعلام کرد که زندانیان مهریه، افراد بی‌گناهی هستند که نباید به زندان بروند و به رییس سابق قوه قضاییه، درباره زندانیان مهریه نکته‌ای را گفته اما تذکرش باعث ایجاد رنجش شده است.

  مکارم شیرازی بیان کرد: «یکی از مشکلات دیگر قوه قضاییه این است که وقتی جرم به حد کلان می‌رسد و ضررهای زیادی متوجه کشور می‌شود، پرونده بررسی می‌شود؛ در پرونده‌ای که اخیرا در حال بررسی است، فرد مجرم 243 حساب برای پسر هشت ساله خود باز کرده ولی کسی از این جرم باخبر نشده بود و وقتی این موضوع کلان شد و برخی متهمان فرار کردند، موضوع مورد بررسی قرار گرفته است؛ این مسئله برای انقلاب اسلامی سزاوار نیست.»

  وی افزود: «دستگاه قضا نیاز به یک تحول بزرگ دارد و باید مشکلات موجود مرتفع شود، امیدواریم تذکرات خیرخواهانه مورد توجه قرار بگیرد و مردم از دستگاه قضایی رضایت داشته باشند، زیرا رضایت مردم موجب ناامیدی بیگانگان و تقویت نظام اسلامی است.»

  گفتنی است، رئیس سابق قوه ‌قضاییه ایران با جاهل خواندن منتقدان این دستگاه گفته بود: «رضایتمندی مردم از قوه‌ قضاییه مؤلفه‌هایی متعددی از جمله عملکرد قضات دارد اما نباید فراموش کنیم که دشمن بیرونی و جاهلان درونی به سیاه‌نمایی علیه قوه‌ قضاییه دامن زدند.»

  وی، به‌کارگیری فناوری‌های نوین توسط معاونت فناوری قوه ‌قضاییه را یک پیشرفت فوق‌العاده توصیف کرد.

  آملی لاریجانی همچنین با اشاره به برخورد با فساد، اعلام کرد که فساد در ایران وجود دارد اما ارزیابی‌ها باید عادلانه باشد و گرچه عده‌ای تحت عنوان فساد سیستماتیک، سیاه‌نمایی کردند اما این حرف ها نادرست است.

  یادآوری می‌شود که خود مکارم شیرازی را مخالفان نظام در ایران متهم به احتکار شکر در کشور می‌کنند بر اساس گزارش‌هایی، تعدادی از کارخانه‌های تولید شکر ایران پس از انقلاب به افرادی از خانواده آیت‌الله مکارم شیرازی واگذار شد.

  گفته شده که محمد علی پسر آیت‌الله مکارم که بازرگان است و نیز دامادش جواد مدلل، شکر را ارزان وارد می‌کردند و دولت به تولیدکنندگان داخلی مابه‌التفاوتی می‌پرداخت تا ضرر نکنند، چون تولید داخلی از شکر وارداتی گرانتر تمام می‌شد اما در سال 2006 دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد که دیگر به تولیدکنندگان شکر داخلی سوبسید داده نخواهد شد. پس از آن مکارم و مصباح به دولت فشار آوردند تا پرداخت سوبسید به شکر داخلی را قطع کند. به این ترتیب و با بالا رفتن قیمت شکر داخلی، فروش آن به نفع واردکنندگان شکر کم می‌شد. دولت هم سوبسید را قطع کرد. نتیجه آن شکستن تولید داخلی و اخراج کارگران صنایع شکر بود. فقط در مجتمع کشت و صنعت چغندر قند دزفول – که بزرگترین مجتمع تولید قند و شکر خاورمیانه است – در اردیبهشت ۸۵، ۳۵،۰۰۰ کارگر اخراج شدند.

  دفتر آیت‌الله مکارم اما در پاسخ به نامه جمعی از مقلدانش در استان آذربایجان شرقی درباره مافیای شکر، موضوع را تکذیب کرد.

  تبلیغات