.
.
.

سفیر ایران در لندن: اعطای مصونیت دیپلماتیک به زاغری غیرقانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت بریتانیا، به تازگی برای تضمین آزادی نازنین زاغری که دو تابعیت ایرانی و بریتانیایی دارد و در حال حاضر در تهران بازداشت است، به‌طور رسمی اقدام به اعطای مصونیت دیپلماتیک به وی کرد.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن، جمعه 17 اسفند 1397، در پی این اقدام دولت بریتانیا در توییتی نوشت: «تصمیم وزارت خارجه انگلیس به اعطای حمایت دیپلماتیک به خانم زاغری، مخالف حقوق بین الملل می‌باشد و فاقد آثار حقوقی و اجرایی است».

وی ادامه داد: «حقوق بین‌الملل، اعطای حمایت دیپلماتیک از سوی دولت‌ها را فقط نسبت به اتباع خود ممکن می‌داند. طبق قانون ایران، ایرانیان فارغ از محل اقامت، تابعیت خود را حفظ می‌کنند».

بی بی سی در این باره گزارش داد که دولت بریتانیا با اعطای این مصونیت تلاش می‌کند نشان دهد که نحوه برخورد ایران با نازنین زاغری برخلاف معیارهای پذیرفته شده بین‌المللی است و از این پس، دیپلمات‌های بریتانیا در دیدار با همتایان ایرانی خود بر سر پرونده نازنین زاغری، نه تنها پشتیبان منافع یک شهروند بریتانیایی بلکه حافظ منافع کل دولت این کشور نیز هستند.

اعطای این مصونیت احتمالاً اتخاذ یک اقدام قانونی و بین المللی علیه ایران را برای لندن امکانپذیر می‌سازد که دامنه این اقدام بین‌المللی از درخواست بازرسی گرفته تا تقاضای مذاکرات و حتی تقاضای جبران خسارت برای یک «اقدام بین‌المللی غیرقانونی» علیه شهروندی بریتانیایی در نوسان خواهد بود.

افزون بر این، اعلام مصونیت دیپلماتیک دست دولت بریتانیا را برای طرح پرونده نازنین زاغری در مجامع بین‌المللی همچون سازمان ملل باز می‌کند.

در واقع، اکنون پرونده نازنین زاغری به سطح یک مناقشه رسمی میان دو دولت ارتقا یافته و بریتانیا در تلاش برای جلب متحدانی در عرصه بین‌الملل برای اعمال فشار جمعی بر تهران است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، 26 خرداد سال 1395، روابط عمومی سپاه ثارالله استان کرمان طی اطلاعیه‌ای ادعا کرد که نازنین زاغری تبعه ایرانی-انگلیسی که توسط سازمان اطلاعات سپاه ثارالله کرمان دستگیر شده بود در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.

نازنین زاغری تبعه ایرانی-انگلیسی است که در تاریخ 15 فروردین سال 1395 توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه «امام خمینی» دستگیر و به کرمان منتقل شد.

بهمن ماه سال 1395، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران نیز با توجه به همکاری زاغری با بنیاد «تامسون رویترز»، در گزارشی جزئیاتی از این پرونده را به همراه اعلام قطعی شدن حکم پنج سال حبس زاغری بیان کرد. به نوشته این خبرگزاری، «بنیاد تامسون رویترز که مقر اصلی آن در منهتن نیویورک است، هر سال در لندن و سایر پایتخت‌های اروپایی، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای خبرنگاران جوامع در حال توسعه می‌کند.»

این خبرگزاری در ادامه اعلام کرد که زاغری اعتراف کرده در پروژه‌های آموزشی‌ که داشته تلاش کرده تا علاوه بر برقراری ارتباط با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایران هدف، به سناتورها و اعضای پارلمان این کشورها نیز نزدیک شود.

بوریس جانسون وزیر خارجه وقت بریتانیا در آبان 1396 در نشست کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس گفت که نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران، در جریان سفرش به ایران مشغول آموزش روزنامه‌نگاران بوده است. این اظهارات اعتراض همسر زاغری را در پی داشت که معتقد بود این اعتراف آزادی وی را دشوارتر می‌کند. جانسون چند هفته بعد با اعتراض و فشار رسانه‌های انگلیسی مجبور به عذرخواهی شد.

گفتنی است، ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، پیش از این از بی عملی دولت بریتانیا برای آزادی زاغری به شدت انتقاد کرد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز پیش از این، در واکنش به ادامه بازداشت زاغری در توییتر خود نوشت:‌ «انگار نظام قانونی ایران نمی‌خواهد واقعیت ساده نهفته در دل این ماجرا را بپذیرد: زنی بی‌گناه بی‌تاب‌ بازپیوستن به خانواده خود است. من روز جمعه با آقای ظریف، وزیر خارجه ایران صحبت کردم اما این کار آشکارا کافی نبوده. نبرد ادامه دارد».

همچنین صفحه دیدبان حقوق بشر، در توییتر، پس از اعلام خبر مرخصی سه روزه زاغری نوشته بود: «مقامات ایرانی نباید دیگر او را به زندان برگردانند و باید اجازه دهند که او و دخترش گابریلا (گیسو) به آغوش خانواده‌شان در انگلیس برگردند».