.
.
.

درخواست سه کشور از سازمان ملل: حوثی‌ها را به توافق سوئد ملزم کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت‌های یمن، سعودی و امارات سه‌شنبه 5 مارس در نامه‌ای شدید اللحن به شورای امنیت سازمان ملل متحد، موضع خود را در خصوص توافق الحدیده اعلام کردند.

این نامه حاوی چند بند درباره اوضاع در یمن و پیامدهای «لج‌بازی کودتاگران در اجرای توافق سوئد و خروج از بنادر الحدیده» است.

در این نامه آمده است: «تاکید بر اجرای قاطع و دقیق قواعد درگیری نظامی از سوی فرماندهی ائتلاف باید به خروج نیروهای نظامی از پایگاه‌های حیاتی در الحدیده می‌انجامید. اما با اقدامی مشابه از سوی شبه‌نظامیان مواجه نشد».

ائتلاف در نامه خود تاکید کرد که «با شدیدترین لهجه، ادعاهای بدون دلیل درباره نقض آتش‌بس توسط نیروهای ائتلاف» را رد می‌کند و «سازمان ملل متحد نباید برای ادعاهای منتشر شده از سوی منابع رسانه‌ای تحت کنترل حوثی‌ها، اعتبار قائل شود».

سه کشور از جامعه جهانی خواستند برای ملزم کردن حوثی‌ها به اجرای وعده‌هایشان درباره توافق سوئد، اقدام کند. در این نامه بر ضرورت متوقف کردن قاچاق اسلحه ایرانی به یمن به منظور تضمین لاجرای توافق الحدیده، تاکید شده است.

در این نامه سعودی و امارات اعلام کردند که در سال 2019 یک میلیارد دلار برای طرح کمک رسانی بشر دوستانه سازمان ملل متحد در یمن اختصاص می‌دهند؛ مساله‌ای که کمک دو کشور به اوضاع انسانی در یمن از سال 2015 را به 20 میلیارد دلار می‌رساند.