.
.
.

جنجال تازه.. شهرستانی‌ها کجای فوتبال ملی ایران قرار دارند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی «شهرستانی‌» خوانده شدن برخی از بازیکنان فوتبال ایران توسط اسماعیل حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، موجی از انتقادها در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و بسیاری از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به این موضوع واکنش نشان دادند.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران روز دوشنبه 4 مارس 2019 در یک برنامه زنده رادیوییدر مورد انتقاد مهدی رحمتی از رئیس کمیته انضباطی گفت: «وقتی یک جوان شهرستانی که تازه به تهران آمده و مشهور شده، علیه وزیر حرف می‌زند یا از زمین و زمان صحبت می‌کند باید در یک برنامه کالبدشکافی شود. ما یک مشکل با رسانه‌ها داریم که لذت می‌برند مسائل را وارونه جلوه دهند. چرا رادیو صحبت رحمتی علیه من را بولد می‌کند تا از من حرفی دربیاید؟»

حسن‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا استفاده از کلمه شهرستانی درست است، گفت: «چرا مطلب را جور دیگری ارائه می‌دهید؟ در فوتبالی که یک جوان شهرستانی وقتی یکی دو سال نگذشته می‌آید و میکروفن جلوی او قرار دارد و علیه وزیر، صدا و سیما و… حرف می‌زند باید کالبدشکافی شود. بودن یا نبودن افراد در هر شغلی ترتیبات سازمانی دارد. باید همه با رعایت احترام وظیفه‌مان را انجام دهیم و به قوانین احترام بگذاریم.»

در ایران به طور معمول لفظ شهرستانی به کسی اطلاق می‌شود که اهل تهران نباشد. اظهارات اسماعیل حسن‌زاده که خود نیز زاده شهر تالش در شمال ایران است، با واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بسیاری از بازیکنان تیم ملی ایران و همچنین دیگر کاربران با انتشار مطالبی تحت هشتگ‌های #با_افتخار_شهرستانی_هستم و #من_هم_شهرستانی_هستم و چند هشتگ دیگر به این موضوع واکنش نشان دادند.

اگر تیم ملی هر کشوری عصاره و گل سرسبد فوتبال آن کشور فرض شود، بررسی آمار شهرستانی‌های تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا 2019 نتایج جالبی در پی دارد. از مجموع 23 بازیکنی که کارلوس کی‌روش با خود به امارات متحده عربی برد، تنها 6 بازیکن یعنی حدود 25 درصد آنها زاده تهران بوده‌اند. از این 6 تهرانی تیم ملی، امیر رضا عابدزاده و پیام نیازمند دروازه‌بان‌های دوم و سوم ایران بودند و با درخشش علیرضا بیرانوند که اهل خرم‌آباد است به هیچ کدام از این دروازه‌بان حتی یک دقیقه بازی نرسید که این امر سهم تهرانی‌های تیم ملی را به 17 درصد کاهش می‌دهد.

در جام ملت‌های آسیا 2019 علیرضا بیرانوند زاده خرم‌آباد، وریا غفوری زاده سنندج، احسان حاج‌صفی زاده کاشان، روزبه چشمی زاده تهران، میلاد محمدی زاده تهران، احمد نوراللهی زاده آزادشهر، مسعود شجاعی زاده شیراز، مرتضی پور علی‌گنجی زاده بابل، امید ابراهیمی زاده نکا، کریم انصاری‌فرد زاده اردبیل، وحید امیری زاده خرم‌آباد، امیررضا عابدزاده زاده تهران، محمدحسین کنعانی‌زادگان زاده سربندر، سامان قدوس زاده مالمو - سوئد، پژمان منتظری زاده اهواز، مهدی ترابی زاده اشتهارد، مهدی طارمی زاده بوشهر، علیرضا جهانبخش زاده قزوین، سید مجید حسینی زاده تهران، سردار آزمون زاده گندکاووس، اشکان دژاگه زاده تهران، پیام نیازمند زاده تهران و رامین رضائیان زاده ساری در فهرست تیم ملی ایران حضور داشتند.