.
.
.

برای دومین بار در تاریخ یک مبتلا به ایدز کاملا درمان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

براساس داده‌های پزشکی که قرار به زودی منتشر شوند، پزشکان توانستند برای دومین‌بار در تاریخ پزشکی یک بیمار را از نشانه‌ها و عوارض وجود ویروس HIV نجات دهند. ویروس HIV یا ویروس بیماری ایدز، سیستم ایمنی بدن بیماران را از کار می‌اندازد.

به گزارش مجله نیچر، 10 سال پس از آنکه پزشکان توانستند ویروس HIV را به طور کامل از بدن یک بیمار پاکسازی کنند، این موفقیت چشمگیر در بیمار دیگری که از او با نام «بیمار لندن» یاد می‌شود، تکرار شد و در 19 ماه گذشته هیچ کدام از نشانه‌های بیماری دیگر در بیمار لندن مشاهده نشد.

پزشکان برای معالجه این دو بیمار، اقدام به کاشت مغز استخوان کرده تا سرطان خون آنها را درمان کنند. آنها همچنین از افرادی که دارای دگرگونی ژنتیک منحصربفردی شده‌اند، سلول‌های بنیادین دریافت کردند. این دگرگونی ژنتیک نادر مانع انتشار ویروس HIV شد.

راویندرا گوبتا، استاد دانشگاه کمبریج و سرتیم این تحقیقات گفت: «با کسب موفقیت در اختفای کامل ویروس در بیمار لندن، نشان دادیم که بهبودی بیمار برلین یک رویداد تصادفی نبود.»

نام «بیمار برلین» به اولین بیماری اطلاق می‌شود که ویروس HIV به طور کامل در بدن او از بین رفت. سالانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان برای درمان بیماری ایدز به استفاده از داروهای ضد ویروس پسگرد روی می‌آورند.

حدود 37 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز دچار شده‌اند و تنها 59 درصد آنها به داروهای ضد ویروس دسترسی دارند. سالانه یک میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری ایدز جان می‌دهند.