.
.
.

الجبیر: سخن گفتن درباره بازگشایی سفارت سعودی در سوریه زودهنگام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی دوشنبه 4 مارس گفت که سخن گفتن درباره بازگشایی سفارت سعودی در سوریه زودهنگام است.
او یادآور شد که بازگشایی سفارت، با پیشرفت روند سیاسی در سوریه مرتبط است.

الجبیر که در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سخن می‌گفت، اظهار داشت که سعودی، همواره بر تمامیت ارضی و راه‌حل سیاسی در سوریه تاکید دارد. او بازگرداندن سوریه به عضویت اتحادیه عرب را زود هنگام دانست.

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی در بخش دیگری از سخنانش گفت که کانادا، قرارداد فروش سلاح به سعودی را لغو نکرده است.

او تاکید کرد که در مذاکرات با لاوروف، اوضاع در سوریه، یمن و تعدادی دیگر از مسائل از جمله تندروی تروریسم، به بحث گذاشته شد.

او یادآور شد که روابط دو جانبه با روسیه و توسعه آن در همه زمینه‌ها، از دیگر مسائل مورد بحث بود.

سرگئی لاوروف نیز ابراز امیدواری کرد که روند توسعه روابط میان روسیه و سعودی، سرعت یابد. او همچنین گفت که امیدوار است روسیه در برنامه سعودی برای به کارگیری انرژی مسالمت‌آمیز هسته‌ای، نقش ایفا کند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «به طرف‌های سیاسی در سوریه برای تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی، کمک می‌کنیم». او تشکیل این کمیته را هدف اصلی این مرحله دانست.

لاوروف تاکید کرد که نمی‌تواند مناقشه فلسطین را جز با اجرای قطع‌نامه‌های بین‌المللی حل و فصل کرد. او آمادگی مسکو را برای میانچی‌گری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها ابراز کرد، اما به گفته او، طرف‌ها هنوز آماده نیستند.

لاوروف همچنین از سعودی به خاطر رسیدگی به حجاج روس، تشکر کرد.