فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • لاریجانی : رئیس‌جمهور مغالطه می‌کند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در واکنش به سخنان اخیر حسن روحانی که گفته بود «20-10» نفر نمی توانند برای عموم مردم تصمیم بگیرند، این حرف را مغالطه خواند و از ابراز آن توسط رئیس جمهور اظهار تعجب کرد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، صادق آملی لاریجانی، شنبه 2 مارس 2019، در ابتدای جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، شبهه افکنی در مورد تصمیمات نهادهای برآمده از قانون اساسی را نادرست خواند و گفت: «قانون اساسی میثاق ملی همه کشورها است و در جمهوری اسلامی، تبلور انقلاب اسلامی است و لذا نهادهای برآمده از قانون اساسی همه باید محترم باشند».

  وی افزود: «در برخی از نهادها، مسئولین با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شوند، مثل رئیس‌جمهور و اعضای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و شوراها و در برخی دیگر با واسطه».

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از طرح برخی سخنان توسط روحانی در روزهای اخیر، بیان کرد: «رئیس جمهور، اخیراً در خصوص مجمع تشخیص مصلحت نظام مطالبی را به تعریض بیان کردند که لحن ایشان قابل قبول نیست و این تعبیر که «10 یا 20 نفر نشسته اند و برای مردم تصمیم می‌گیرند!» هم سخنی هضم ناپذیر است».

  آملی لاریجانی افزود: «متأسفانه نظیر این سخن در کلام برخی سیاسیون هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. چه کسی گفته که نهادهای قانونی برآمده از رأی مردم نیستند؟ فقهای شورای نگهبان منصوب رهبری هستند، اما رهبری هم با تعیین مجلس خبرگان که منتخب مردم هستند برگزیده شده است و در تمام دنیا هم همین طور است که برخی نهادها و افرادی که مسئول هستند با واسطه توسط مردم تعیین می‌گردند».

  وی با اشاره به جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یک نهاد مهم برخاسته از قانون اساسی که انتخاب اعضا و نحوه‌ی اداره جلسات آن بر اساس اصل یکصد و دوازده همان قانون است گفت: «چرا مسئول عالی مقام نظام جمهوری اسلامی که سوگند خورده پاسدار قانون اساسی باشد، باید این طور صحبت کند؟ اولاً اعضای مجمع، 10 یا 20 نفر نیستند و این یک سخن خلاف است، دوم آنکه اگر یک نفر در قانون اساسی اختیارات و مسئولیت‌هایی دارد مانند خود رئیس جمهور، آیا در هر موردی به آرای عمومی مراجعه می‌کند؟ اعضای دولت و وزرا که با رأی با رأی مستقیم مردم انتخاب نشده اند، آیا در هر مورد که می‌خواهند تصمیم بگیرند به آرای عمومی مراجعه می‌کنند؟ این در حالی است که در بسیاری از موارد تصمیماتی هم که می‌گیرند به اتفاق آرا هم نیست، پس باید گفت 10 یا 20 نفر در دولت برای یک ملت تصمیم می‌گیرند؟»

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: «این سخن مغالطه آمیز است و تعجب می‌کنم از آقای رئیس جمهور که نسبت به مسائل حقوقی هم مطلع است، چرا اینگونه سخن می‌گوید؟»

  آملی لاریجانی در خصوص رسیدگی به لوایح مربوط به FATF گفت: «رهبری در نامه شان به مجمع تاکید کرده اند که این مساله با امعان نظر بررسی شود، لذا مجمع تشخیص وقت مستوفایی اختصاص داده و کمیسیون‌ها و اعضا جلسات متعدد و بحث‌های کارشناسی مفصلی کرده اند که در این مباحث از نمایندگان دولت نیز در جلسات حضور دارند و نظرشان را اعلام می‌کنند و می‌شنوند. مجمع تشخیص به دنبال مصلحت عمومی مردم است و تا نظری را با امعان به دست نیاورد طبیعتاً اقدامی نمی‌کند».

  روحانی حرف هایش را تصحیح کند

  وی تاکید کرد: «در هر حال مجمع تشخیص مصلحت وظیفه خودش را انجام می‌دهد و ما امیدوارم اینگونه نباشد که مسؤولان عالی رتبه کشور، هر وقت باب میلشان مطلبی گفته می‌شود، بپذیرند و هر وقت خلاف میل ایشان باشد، مغالطه کنند، چرا که اگر این منطق باب شود، فردا، مردم می‌توانند در مورد تصمیمات دولت هم این را بگویند و ما امیدواریم مطالب بیان شده دراین خصوص تصحیح و جبران شود».

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رویکرد برخی افراد و رسانه‌ها را القای یاس به کشور دانست و افزود: «متأسفانه علاوه بر اینکه دشمن در بیرون القای یاس می‌کند، در درون کشور هم برخی از رسانه‌ها و روزنامه‌ها و در فضای مجازی و کانال‌های اجتماعی در چارچوبی عمل می‌کنند که نتیجه آن القای ناامیدی است».

  وی در پایان تاکید کرد: «مسئولان باید سعی کنند معیشت مردم را اصلاح کنند و مشکلات اقتصادی را برطرف نمایند و از ایجاد حاشیه‌های غیرلازم بپرهیزند».

  حسن روحانی به تازگی از مخالفان لوایح چهارگانه انتقاد کرد و پیامد عدم پیوستن ایران به آنها را سخت خواند و خواست که عده ای دور دولت را دیوار نکشند، چرا که این به نفع مردم نیست.

  رییس جمهور تصریح کرد: این دیوار باید برداشته شود؛ برخی جاها دیوار نیست و تاکنون نیز نتوانسته اند دیوار بسازند، ولی جاهایی که دیوار است باید برداشته شود.

  روحانی ادامه داد: «تصمیم گیر در این کشور یا دولت است یا مجلس و یا رهبری، رهبری چند بار به من گفتند که با لوایج چهارگانه مخالفتی ندارد پس چه کسی مخالف است. نمی‌شود کشور را دست «20-10» نفر بدهند! صاحب اصلی کشور مردم هستند».

  وی گفت: «اگر ارتباط ما با گروه اقدام مالی قطع شود، ارتباط بانکی‌ دچار مشکل می‌شود. یک ذره هم برای‌ دنیا عقل را بپذیرید! تمام کشورها در یک نام و‌ گروهی شرکت‌ کرده اند یعنی همه عقل نداشتند؟! دولت و مجلس و شورای نگهبان هم تدبیر نداشتند؟ در حالی که اگر با مجامع پولی و بانکی شرکت نکنیم نمی توانیم نفت بفروشیم و جنس وارد کنیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران