.
.
.

طرح پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در باره ونزوئلا در شورای امنیت وتو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طرح پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا و همچنین رساندن کمک‌های بشردوستانه به این کشور، با مخالفت روسیه و چین مواجه و در نهایت وتو شد.

به ندرت اتفاق میافتد که دو عضو دائم شورای امنیت به طور همزمان حق وتو را به کار ببرند.

طرح پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا درباره ونزوئلا همچنین با مخالفت آفریقای جنوبی و موافقت 9 تن از دیگر اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت به ویژه از اروپا و آمریکای لاتین مواجه شد.

سه کشور گینه استوائی، ساحل عاج و اندونزی به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

گستاو میزاگوادرا، سفیر پرو که کشورش به نفع پیش‌نویس قطعنامه رای داد، از وتوی طرح پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی ابراز تاسف کرد،

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در شورای امنیت، ضمن مخالفت هدف پیش‌نویس طرح قطعنامه آمریکا را « عزل رئیس جمهوری» یک کشور دانست.

وی همچنین ایالات متحده آمریکا را به پافشاری برای رویارویی با هدف تغییر رژیم در ونزوئلا متهم ساخت.

در همین راستا پنجشنبه 28 فوریه تلاش‌های روسیه نیز برای صدور قطعنامه‌ای در محکومیت «تهدید به کاربرد قدرت» از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ونزوئلا ناکام ماند.

طرح پیش‌نویس، قطعنامه ارائه شده از سوی مسکو در شورای امنیت در حالی که برای تصویب شدن حداقل نیاز به 9 رای موافق داشت تنها از سوی چهار کشور روسیه، چین، آفریقای جنوبی و گینه استوایی تایید شد.

در پیش نویس طرح قطعنامه روسیه بر «ضروزت احترام کامل به اصول انسانی، بی طرفی، شفافیت و مستقل بودن در عرضه کمک‌های بین المللی» تاکید شده است.

پیش از رای‌گیری درباره طرح پیش نویس این قطعنامه فرانسوا دیلاتر، سفیر دائم فرانسه در شورای امنیت از طرح قطعنامه روسیه انتقاد کرد و گفت:« این قطعنامه هیچگونه کمکی به حل بحران نمی‌کند و می‌خواهد نشان هد که اوضاع در ونزوئلا آرام است در حالی که این طور نیست تاکنون بیش از 3.5 میلیون نفر از این گشور گریخته‌اند».

سفیز فرانسه در سازمان ملل گفت، مفاد طرح پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی روسیه به هیچوجه حاوی کلمه «انسانی» نیست در حالی که هیچکس توان انکار بحران انسانی در ونزوئلا و تاثیرات آن بر کل منطقه را ندارد.

از سوی دیگر الیوت ابرامز، فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا نیز گفت:«اکنون وقت آن فرا رسیده تا انتقال مسالمت آمیز به سوی دمکراسی در ونزوئلا صورت گیرد».