.
.
.

سفیر سابق تهران در دمشق: ایران در خط مقدم بازسازی سوریه است

«اسرائیل و آمریکا اگر می‌دانستند اسد به تهران می‌رود هواپیمایش را با موشک می‌زدند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر سابق ایران در سوریه، با بیان اینکه ایران مهمترین کشوری است که در بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود، این حضور و بازسازی را به عهده شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی به ویژه بخش‌ خصوصی اعلام کرد که در ازای خدمات، باید بهایی به آنها پرداخته شود.

حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، جمعه 10 اسفند، با اشاره به سفر رئیس‌جمهور سوریه به تهران اظهار کرد: «بشار اسد برای مسائلی نظیر بازسازی سوریه، بازگشت آوارگان، تدوین قانون اساسی، تداوم مقابله با تروریسم و... آمد تا با مقامات بلندپایه ایران رایزنی کند ولی هدف اصلی از این سفر تشکرش از رهبری، رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه، سپاه قدس و خانواده شهدای مدافع حرم بود».

اسرائیل و آمریکا می خواهند بشار اسد را بکشند

وی درباره اعلام نشدن سفر اخیر اسد به تهران ابراز داشت: «دلیل عدم اعلام این سفر، به خاطر شرایط خاص منطقه بود. اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواهند بشار اسد را بکشند و اگر می‌دانستند که او به تهران سفر می‌کند، قطعا هواپیمای وی را مورد هدف موشک‌هایشان قرار می‌دادند».

شیخ‌الاسلام درباره بازسازی سوریه هم بیان کرد: «سوریه اندک اندک در شرایطی قرار گرفته که تروریسم در مرحله شکست قرار گرفته و باید به فکر نوسازی و بازسازی این کشور بود. البته آمریکایی‌ها گفته‌اند اگر ایران باشد، نمی‌آیند که به درک! چرا که ایران هست و در بازسازی سوریه مشارکت خواهد داشت».

معاون اسبق وزارت امور خارجه ایران با ادعای اینکه ایران مهمترین کشوری است که در بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود، یادآور شد: «کار اقتصادی ایران در سوریه و نقش‌آفرینی ایران در سوریه، مسئله‌ای اساسی است. این حضور و بازسازی هم مجانی نیست. شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی به ویژه بخش‌ خصوصی در این بازسازی حضور خواهند داشت».

سفیر اسبق ایران در سوریه با بیان اینکه اولویت اول سوریه برای بازسازی هم ایران است، تصریح کرد: «در سفری که معاون اول رئیس‌جمهور به سوریه داشت، سوری‌ها این مسئله را اعلام کردند و قطعا ایران در خط مقدم بازسازی سوریه، نقش‌آفرینی خواهد کرد».

وزیر خارجه ایران شهریورماه 1397 در دمشق، با مقامات عالی رتبه سوریه دیدار و تازه ترین تحولات در این کشور را بررسی کرد. نقش ایران در فرایند بازسازی پس از جنگ در سوریه اولویت اصلی در این گفتگوها بود. ظریف در دیدار با نخست وزیر عماد خمیس، در مورد مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه سخن گفت و اعلام کرد که سفارت‌خانه های دو کشور می‌توانند این فرایند را تسهیل کنند. تمایل ایران به ایفای نقش جدی در بازسازی سوریه نخستین بار در مردادماه 1397 و در سفر یک هیات اقتصادی از ایران، به ریاست امیر امینی، معاون وزیر راه و شهرسازی، به دمشق ابراز شد. به گفته تیمور بشیر گنبدی، مدیر دفتر امور بین‌الملل وزارت راه سوریه، شرکت‌های ایرانی در بازسازی زیرساخت‌های حمل و نقل سوریه و بازسازی 30 هزار واحد مسکونی در این کشور به کار مشغول خواهند شد. گنبدی همچنین گفت ایران قصد دارد یک خط آهن ارتباطی میان ایران و سوریه را از طریق خاک عراق احداث کند. او گفت اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است، زیرا کشور چین نیز علاقه دارد دسترسی ریلی خود به دریای مدیترانه را در چارچوب ابتکار"یک کمربند یک جاده" تضمین کند.

ایران، یکی از طرف‌های اصلی جنگ سوریه شناخته می‌شود. مقامات این کشور بدون پنهان کردن دخالت خود پیوسته در سخنانشان این موضوع را تایید می‌کردند. مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار در بهمن 1391 اظهار کرد: «سوریه استان سی و پنجم و یک استان استراتژیک برای ماست. اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم چون اگر سوریه را نگه داریم می‌توانیم خوزستان را هم پس بگیریم اما اگر سوریه را از دست بدهیم تهران را هم نمی‌توانیم نگه داریم.»، این سخنان وی بازتاب و واکنش‌هایی زیادی را به ویژه در جهان عرب به دنبال داشت.

همچنین خبرگزاری فارس، گفته‌های سردار حسین همدانی در اردیبهشت ماه 1393 را چند ساعت پس از انتشار حذف کرد. این فرمانده ارشد سپاه پاسداران گفته بود: «امروز ما به دلایل منافعی چون انقلاب اسلامی در سوریه می‌جنگیم و دفاع ما در حد دفاع مقدس است 42 گروه و 128 گردان متشکل از 70 هزار جوان اسلامی، علوی، سنی و شیعه در قالب بسیج وطنی تشکیل شده و امنیت شهرها و استان‌های سوریه را در دست گرفتند… امروز 130 هزار بسیجی آموزش دیده منتظر ورود به سوریه می‌باشند».

حسین همدانی در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۴ در اطراف شهرحلب در سوریه کشته شد.