.
.
.

سودان 4 کشور غربی را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سودان شامگاه پنج‌شنبه 27 فوریه ضمن اتهام بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، نروژ و کانادا به دخالت در امور داخلی سودان تاكيى كرى كه کشورهای یادشده حق ویژه‌ای برای تعامل با مسائل سودان برای خود قائل هستند این «دخالت‌ها» را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، نروژ و کانادا شامگاه سه‌شنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای در واکنش به اعلام وضعیت فوق‌العاده در سودان و برگماردن عوامل نظامی و امنیتی در پست‌های عالی دولتی، ابراز نگرانی کرده بودند.

چهار کشور مزبور در بیانیه‌ صادره، هدف از اعلام وضعیت فوق‌العاده در سودان و برگماردن افراد نظامی و امنیتی در پست‌های عالی دولتی را اقدامی برای مجرمانه وانمود کردن تظاهرات مسالمت‌آمیز در سودان و چراغ سبزی به نیروهای امنیتی است تا ضمن اقدامات سرکوب‌گرانه از مجازات رها شوند.

کشورهای یادشده ضمن تاکید بر ضرورت انجام اصلاحات هرچه بیشتر سیاسی در سودان، ابراز داشتند که اصلاحات سیاسی در این کشور با تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان و مجازات معترضان محقق نخواهد شد.

وزارت خارجه سودان اما شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، حتی اگر این کشورها جزو ضمانت دهندگان توافق صلح فراگیر سال 2005 در سودان باشند با این همه از حق نامحدود برای دخالت در امور داخلی سودان برخوردار نیستند.

وزارت خارجه سودان همچنین تاکید کرد که اعلام وضعیت فوق‌العاده امری شناخته شده در قانون بین‌الملل است که در منشور بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی تصریح شده و از سوی بسیاری از کشورها اعمال می‌شود.

وزارت خارجه سودان همچنین درباره علل این‌که چرا بیانیه چهار کشور غربی وضعیت فوق‌العاده‌ای را که از سال‌ها قبل در ایالت‌های سودان مانند اقلیم دارفور و دو ایالت کردوان و کسلا اعمال شده، مد نظر نداشته و در این رابطه هیچ‌گونه اظهار نظری درباره حقوق و آزادی‌های بنیادین نکرده، پرسش‌هایی را مطرح کرد.