.
.
.

رهبر کره شمالی: اگر آماده خلع سلاح اتمی نبودم با ترامپ مذاکره نمی‌کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پنجشنبه 28 فوریه اعلام کرد چنانچه آماده خلع سلاح اتمی نبود، برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در هانوی پاتیخت ویئتنام حاضر نمی‌شد.

به گزارش رسانه‌ها، کیم جونگ اون در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا آماده خلع سلاح اتمی است؟ گفت: «اگر این‌گونه نبود، اینجا نبودم».
اما درباره اقدام‌های عملی برای محقق شدن این هدف آن‌هم در حالی که دو طرف درباره معنای خلع سلاح اتمی اختلاف نظر دارند، رهبر کره شمالی گفت: «این چیزی است که اکنون درباره آن بحث می‌کنیم».

او همچنین تاکید کرد که از افتتاح دفتر تماس آمریکایی در پیونگ یانگ، استقبال می‌کند.

کیم جونگ اون در پاسخ به سوالی که آیا آماده پذیرش افتتاح دفتری از سوی واشینگتن در کره شمالی است؟ به خبرنگاران گفت: «به نظرم این مساله‌ای است که باید از آن استقبال کنیم».

او همچنین تاکید کرد که «تمام تلاش خود را برای رسیدن به نتیجه‌ای خوب» در مذاکرات با ترامپ، به کار خواهد بست.

او ادامه داد: «افرادی هستند که از این نشست استقبال کرده و برخی دیگر هم در آن تشکیک می‌کنند».

توافق خوب

از سویی، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت توافقی منعقد خواهد کرد که برای کره شمالی و آمریکا خوب باشد.

ترامپ در حالی که کیم جونگ اون در کنارش ایستاده بود، به خبرنگاران گفت: «برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای، عجله نمی‌کنیم». او افزود: «ما می‌خواهیم به توافق درستی دست یابیم».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا

او همچنین گفت: «از تصمیم پیونگ یانگ برای متوقف کردن آزمایش‌های تسلیحاتی تقدیر می‌کنم».

ترامپ با بیان این‌که به دنبال «کمک به اقتصاد کره شمالی» است، روابط با رهبر کره شمالی را «بسیار قوی» توصیف کرد.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، جلسات خود را صبح پنجشنبه در دومین روز از اجلاس دو جانبه، در هانوی پایتخت ویئتنام از سر گرفتند.

«مذاکراتی صادقانه و ریشه‌ای»

شایان ذکر است که خبرگزاری رسمی کره شمالی پنجشنبه گزارش داد که کیم جونگ اون و دونالد ترامپ «مذاکراتی صادقانه و ریشه‌ای انجام دادند تا زمینه را برای دست‌یابی به نتایجی فراگیر و تعیین کننده فراهم کنند».

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

این دومین دور از مذاکرات دو جانبه دونالد ترامپ و کیم جونگ اون طی 8 ماه اخیر است. دو طرف هیچ نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات در مساله اصلی مرتبط با خلع سلاح اتمی نشان نداده‌اند.

ترامپ چهارشنبه 27 فوریه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «جلسات خوبی» با رهبر کره شمالی «برگزار کردیم. گفت‌وگوها بسیار خوب است».

در توئیت دیگری هم نوشت: «امشب دیدار خوب و شام با کیم در هانوی در ویئتنام. فردا به دنبال ادامه مذاکرات‌مان هستیم».

دومین اجلاس دو جانبه رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی چهارشنبه در هانوی پس از دست دادن دو رهبر در حضور حضور خبرنگاران در حالی که روبروی پرچم‌های دو کشور ایستاده بودند، آغاز شد. این مذاکرات در هتل متروپل برگزار می‌شود.

روز جانبه دو طرف به مدت 20 دقیقه پشت درهای بسته گفت‌وگو کردند و پس از آن به همراه دست‌یاران‌شان شام خوردند.