.
.
.

ترامپ: من و کیم همدیگر را دوست داریم اما تحریم‌های کره شمالی لغو نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 28 فوریه پس از پایان زود هنگام نشست با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، در کنفرانسی خبری گفت که او و ترامپ همدیگر را دوست دارند اما واشینگتن در حال حاضر آمادگی لغو تحریم‌های کره شمالی را ندارد.

ترامپ افزود مذاکرات خوب پیش رفت اما مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده، امضای توافق‌نامه‌هایی در این مرحله را «غیر مناسب» دانست.

او همچنین افزود: «ساعت‌های خوبی با کیم گذراندم».

ترامپ درباره پایان ناگهانی و زود هنگام نشست با رهبر کره شمالی، به خبرنگاران گفت: «گاهی باید بروی».

او ادامه داد که کیم خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی در مقابل خلع سلاح اتمی شد، اما او تمایلی برای این کار نداشت.

او افزود: «در عین حال کیم تاکید کرد که به توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی ادامه خواهد داد».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «تصمیم گرفتیم به آینده نگاه کنیم، اما تاکید می‌کنم که جلسه امروز نتیجه بخش بود». او ادامه داد: «کاغذهایی آماده برای امضا داشتیم، اما چنین اقدامی درست نبود».

او در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده، آماده دراز کردن دست همکاری به سوی کره شمالی است.

در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ها، ترامپ گفت: «کره شمالی امید داشت در مقابل برخی امتیازها، تحریم‌ها به طور کامل لغو شود. اما ما در حال حاضر آمادگی چنین اقدامی نداریم».

در همین حال ترامپ ابراز امیدواری کرد در مذاکرات هفته‌های آینده با کیم جونگ اون، نتایجی به دست آید.

او تاکید کرد: «نشست با کیم در شرایط بسیار دوستانه پایان یافت. من و کیم همدیگر را دوست داریم».

پومپئو: ماجرا پیچیده است

از سویی مایک پومپئو وزیر امور خارجه کره شمالی اعلام کرد که با شماری از مسئولان کره شمالی، دیدار و گفت‌وگو کرده است. او گفت: «امیدوارم جلساتی در آینده برگزار شود».

او با بیان این‌که مساله پیچیده و نیازمند زمان زیادی است، ابراز امیدواری کرد در آینده، نتیجه مطلوب که همان خلع سلاح اتمی کره شمالی است، به دست آید.

پومپئو ادامه داد که کیم جونگ اون، آماده دادن امتیازهای بیشتری در حال حاضر نبود. او در عین حال ابراز امیدواری کرد در آینده، پیشرفت‌هایی حاصل شود.

پایان بدون توافق نشست ترامپ و کیم جونگ اون

کاخ سفید آمریکا پنجشنبه 28 فوریه اعلام کرد که در دومین دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که در هانوی پایتخت ویئتنام برگزار شد، توافقی به دست نیامد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در حال حاضر توافقی به دست نیامد، اما تیم دو رئیس‌جمهوری به دنبال برگزاری جلسه‌ای در آینده هستند».

رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه در دو کاروان مجزا، محل برگزاری نشست را پس از جلسه‌ای پشت درهای بسته، ترک کردند.

ضیافت ناهار کاری و مراسم امضای توافق هم در لحظه آخری از برنامه نشست حذف شد.

کاخ سفید از اعلام جزئیات بیشتر درباره دلایل تغییر برنامه سر باز زد و تنها خبر داد که ترامپ، کنفرنسی خبری برگزار خواهد کرد.

پیش از این کیم جونگ اون گفته بود چنانچه آماده خلع سلاح اتمی نبود، برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در هانوی پاتیخت ویئتنام حاضر نمی‌شد.

اما درباره اقدام‌های عملی برای محقق شدن این هدف آن‌هم در حالی که دو طرف درباره معنای خلع سلاح اتمی اختلاف نظر دارند، رهبر کره شمالی گفت: «این چیزی است که اکنون درباره آن بحث می‌کنیم».

او همچنین تاکید کرد که از افتتاح دفتر تماس آمریکایی در پیونگ یانگ، استقبال می‌کند.

از سویی، رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفته بود توافقی منعقد خواهد کرد که برای کره شمالی و آمریکا خوب باشد.

ترامپ در حالی که کیم جونگ اون در کنارش ایستاده بود، به خبرنگاران گفت: «برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای، عجله نمی‌کنیم». او افزود: «ما می‌خواهیم به توافق درستی دست یابیم».