.
.
.

کُردهای سوریه 20 داعشی «خارجی» را تسلیم عراق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی عراقی می‌گویند که نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک هفته گذشته 20 تن از جنگجویان خارجی داعش که اکثرشان فرانسوی هستند را تسلیم عراق کردند.

به گزارش خبرگزاری‌‎ها، این جنگجویان روز پنجشنبه تحویل ارتش عراق داده شدند.

ائتلاف سوریه دمکراتیک که اکثرش از جنگجویان کُرد یگان‌های مدافع خلق تشکیل شده، در نبرد علیه داعش، از پشتیبانی آمریکا برخوردار است.

یک منبع نظامی که نیروهای ارتش عراق را در نزدیکی مرزهای سوریه فرماندهی می‌کند، گفته است 14 تن از جنجویان خارجی تحویل گرفته شده، فرانسوی هستند.

پیش از این، روز یکشنبه مقام‌های عراقی گفته بودند که نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک، 280 تن از جنگجویان عراقی داعش را تحویل‌شان داده‌اند.

نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک در حال نبرد برای خارج کردن داعش از آخرین مناطق تحت تصرفش در شرق سوریه هستند.

هسته اطلاع رسانی امنیتی ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک، «شمار زیادی از جنگجویان داعش از تابعیت‌های مختلف از جمله عراق را به اسارت گرفته‌اند. شمار عراقی‌های به اسارت گرفته شده بیش از 500 تن برآورد می‌شود».

این بیانیه افزوده است: «تا کنون 280 عراقی تحویل داده شده‌‎اند تا جلوی آزادی‌شان گرفته شده ... و تدابیر قانونی در حق آن‌ها اتخاذ شود».

بدین ترتیب عراق تا کنون دو مجموعه از جنگجویان داعش را تحویل گرفته است و این روند تا آخرین جنگجو ادامه خواهد داشت.

به گفته یحیی روسول سخنگوی هسته امنیتی ارتش عراق، روز پنجشنبه نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک، 120 داعشی عراقی را تسلیم عراق کرده بودند.

بنا بر این بیانیه، نیروهای امنیتی عراقی ابتدا فهرستی از نام داعشی‌ها را به منظور بررسی و هماهنگی با دستگاه قضایی برای صدور حکم بازداشت در حق‌شان، تحویل می‌گیرد.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه در کنفرانسی خبری گفته بود که کشورش، اوضاع در سوریه را با دقت زیر نظر دارد. نیروهای امنیتی عراقی نگران عبور باقی مانده جنگجویان داعش از سوریه به عراق هستند.