فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ملک سلمان بن عبد العزیز

  خادم حرمین شریفین پادشاه سعودی

  با ملک سلمان بن عبد العزیز آل سعود خادم حرمین شریفین، ۳ ربیع الثانی ۱۴۳۶ هجری قمری مصادف با ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ میلادی، به عنوان پادشاه سعودی بیعت شد. ملک سلمان بیش از دو سال، ولیعهد و نایب رئیس هیئت وزیران بود. ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی با فرمانی پادشاهی، به این سمت منصوب شد. او طی این فرمان در سمت پیشین خود به عنوان وزیر دفاع ابقا شد. او از ۵ نوامبر ۲۰۱۱ میلادی این پست را بر عهده داشت. او پیش از آن به مدت بیش از پنجاه سال، امیر منطقه ریاض بود.

  ولادت

  ملک سلمان بن عبد العزیز، پنجم شوال سال ۱۳۵۴ هجری قمری مصادف با ۳۱ دسامبر ۱۹۳۵ میلادی در ریاض چشم به جهان گشود. او پسر بیست و پنجم ملک عبد العزیز آل سعود بنیانگذار پادشاهی سعودی است.

  ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین به همراه برادران خود در کاخ پادشاهی ریاض رشد یافت. او پدر خود را در دیدارهای رسمی با پادشاهان و حاکمان جهان، همراهی می‌کرد.

  آموزش

  ملک عبد الله بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین، آموزش زود هنگام خود را در مدرسه شاهزادگان در ریاض آغاز کرد. علوم دینی، علوم حدیث و حفظ کامل قرآن کریم دروسی بود که تا سن ده سالگی، در این مدرسه توسط شیخ عبد الله حیاط امام و خطیب مسجد الحرام –رحمه الله- آموخت.

  ملک سلمان از کودکی به علم اهمیت می‌داد و شمار زیادی از مدارک افتخاری و جوایز آکادمی به او اعطا شد؛ از جمله:

  - دکترای افتخاری از دانشگاه اسلامی مدینه منوره.

  - دکترای افتخاری در رشته ادبیات از دانشگاه أم القری در مکه مکرمه.

  - دکترای افتخاری از دانشگاه الملیه اسلامی در دهلی برای پاسداشت تلاش‌های انسانی و خیریه‌اش، پایبندی او به پشتیبانی از آموزش و برجستگی او به عنوان یک دولتمدار در سطح جهان.

  - دکترای افتخاری در رشته حقوق از دانشگاه وسیدای ژاپن برای پاسداشت دستاوردهای او در سعودی و جهان.

  - نشان افتخار «کانت» از آکادمی علوم و علوم انسانی برلین-براندنبرگ برای پاسداشت تلاش‌های علمی او.

  امارت ریاض

  ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین امارت منطقه ریاض، یکی از بزرگ‌ترین مناطق پادشاهی سعودی را از حیث مساحت و شمار ساکنان و همچنین پایتختی سعودی، در مرحله‌ای مهم از تاریخ این شهر بر عهده گرفت. او ابتدا ۱۱ رجب سال ۱۳۷۳ هجری قمری مصادف با ۱۶ مارس ۱۹۵۴ در سن ۱۱ سالگی به عنوان جانشین امیر منطقه ریاض منصوب شد. پس از یک سال به عنوان حاکم منطقه ریاض و امیر این منطقه در مرتبه وزیر انتخاب شد. این انتخاب در تاریخ ۲۵ شعبان سال ۱۳۷۴ هجری قمری مصادف با ۱۸ آوریل ۱۹۵۵ میلادی صورت گرفت. او فعالیت خود را به عنوان امیر منطقه ریاض، از کاخ پادشاهی در ریاض، جایی که به دنیا آمد و رشد یافت آغاز کرد و به آن ادامه داد.

  به مدت بیش از پنج دهه، امیر منطقه ریاض بود. او در این مدت، بر روند تحول منطقه از شهرکی کوچک که ساکنانش از حدود ۲۰۰هزار نفر تجاوز نمی‌کردند، به یکی از سریع‌ترین پایتخت‌ها در جهان عربی در زمینه رشد، نظارت داشت؛ منطقه‌ای که هم اکنون میزبان بیش از ۵میلیون نفر است.

  این دوره رشد خالی از چالش‌های سخت نبود. او اما توان بالای خود را در ابتکار عمل و تحقق دستاورد‌ها، به اثبات رساند. پایتخت سعودی هم اینک یکی از ثروتمند‌ترین شهرهای منطقه و مرکزی منطقه‌ای برای سفر و تجارت به شمار می‌آید. منطقه ریاض در دوره امارات او، شاهد به ثمر نشستن بسیری از پروژه‌های زیربنایی بزرگ همچون اتوبان‌های پیشرفته، مدارس، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، موزه‌ها، استادیوم‌های ورزشی و تهیه زیر ساخت متروی ریاض بود.

  پایتخت سعودی شماری از نمادهای معماری برجسته را در خود جای می‌دهد. مساحت آبادانی در این پایتخت، آن را به یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های جهان از لحاظ مساحت، تبدیل کرده است.

  وزارت دفاع

  نوامبر ۲۰۱۱ میلادی، شاهزاده سلمان بن عبد العزیز به عنوان وزیر دفاع پادشاهی سعودی انتخاب شد؛ وزارتخانه‌ای که نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و دفاع هوایی را مدیریت می‌کند.

  وزارت دفاع در دوره او شاهد مدرن سازی و توسعه همه بخش‌ها از لحاظ آموزش و تسلیحات بود. او همچنین با موفقیت بر بزرگ‌ترین مانور نظامی نیروهای مسلح سعودی که «سیف عبد الله» نام گرفت، نظارت کرد.

  سمت‌ها و مشارکت‌های دیگر

  علاوه بر امارت ریاض، ملک سلمان بن عبد العزیز در طول دوره زندگی خود، پست‌های مهم و مسئولیت‌های بلند پایه دیگری در پادشاهی سعودی بر عهده داشت که برجسته‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  - ریاست شورای عالی مدرن سازی شهر ریاض.

  - رئیس کمیته عالی اجرایی مدرن سازی دفاعی.

  - ریاست هیئت امنای کتابخانه ملی فهد.

  - ریاست شورای اداری خانه ملک عبد العزیز.

  - دبیرکل موسسه اسلامی ملک عبد العزیز.

  - رئیس افتخاری مرکز اجتماعی شاهزاده سلمان.

  - رئیس شورای اداری موسسه خیریه ریاض برای علوم که دانشگاه خصوصی شاهزاده سلطان و بوستان علوم شاهزاده سلمان وابسته به آن هستند.

  - رئیس افتخاری شورای اداری کمیته دوستان بیماران در منطقه ریاض.

  - رئیس هیئت امنای موسسه خیریه عبد العزیز بن باز.

  - رئیس افتخاری شورای اداری موسسه خیریه عبد العزیز بن باز.

  - رئیس شورای اداری جمعیت اسکان خیریه شاهزاده سلمان.

  - رئیس شورای اداری جمعیت خیریه سرپرستی ایتام در منطقه ریاض.

  جمعیت‌ها و هیئت‌های خارجی که ریاست آن‌ها را بر عهده داشت یا در آن‌ها فعالیت کرد:

  - رئیس کمیته جمع آوری کمک برای آسیب دیدگان سویس در سال ۱۹۵۶ میلادی.

  - رئیس کمیته اصلی جمع آوری کمک برای برای الجزایر در سال ۱۹۵۶ میلادی.

  - رئیس کمیته مردمی کمک به خانواده‌های شهدای اردن در سال ۱۹۷۶ میلادی.

  - رئیس کمیته مردمی کمک به مردم فلسطین.

  - رئیس کمیته مردمی کمک رسانی به آسیب دیدگان پاکستان در سال ۱۹۷۳ میلادی.

  - رئیس کمیته مردمی حمایت از تلاش‌های جنگی در مصر در سال ۱۹۷۳ میلادی.

  - رئیس کمیته مردمی حمایت از تلاش‌های جنگی در سوریه در سال ۱۹۷۳ میلادی.

  - رئیس کمیته محلی کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل‌های سودان در سال ۱۹۹۸ میلادی.

  - رئیس کمیته محلی کمک رسانی به پناه دادن به شهروندان کویتی پس از حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی.

  - رئیس کمتیه محلی دریافت کمک‌ها برای آسیب دیدگان سیل‌های بنگلادش در سال ۱۹۹۱ میلادی.

  - رئیس هیئت عالی جمع آوری کمک‌ها برای بوسنه و هرزگوین در سال ۱۹۹۲ میلادی.

  - رئیس عالی نمایشگاه «سعودی میان دیروز و امروز» که در شماری از کشورهای عربی، اروپایی، ایالات متحده آمریکا و کانادا از ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۲ میلادی برگزار شد.

  - رئیس کمیته عالی جمع آوری کمک‌ها به انتفاضه بیت المقدس در مطقه ریاض سال ۱۴۲۱ هجری قمری مصادف با ۲۰۰۰ میلادی.

  فعالیت‌های خیریه

  ملک سلمان به فعالیت‌ها و تلاش‌های گسترده خیریه‌اش شهرت دارد. او ریاست مرکز شاهزاده سلمان برای تحقیقات معلولیت، ریاست افتخاری جمعیت خیریه شاهزاده فهد بن سلمان برای سرپرستی بیماران نارسایی کلیوی، ریاست افتخاری مرکز سعودی پیوند اعضا و شماری دیگر از مراکز را بر عهده دارد.

  از سال ۱۹۵۶ میلادی، ملک سلمان ریاست شورای اداری شماری از کمیته‌های انسانی و خدماتی را بر عهده گرفت. این مسئولیت‌ها در زمینه کمک رسانی به بسیاری از مناطق آسیب دیده در سراسر جهان بود؛ چه مناطق آسیب دیده در جنگ چه در بلایای طبیعی. ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین به خاطر این تلاش‌های انسان دوستانه‌اش، تعدادی نشان افتخار و مدال از شماری از کشور‌ها از جمله بحرین، بوسنی هرزگوین، فرانسه، مغرب، فلسطین، فیلیپین، سنگال، یمن و سازمان ملل متحد دریافت کرد.

  نشان‌های افتخار و جوایز

  ملک سلمان بن عبد العزیز حامل شال ملک عبد العزیز از طبقه نخست است که عالیترین نشان در پادشاهی سعودی به شمار می‌آید. هم همچنین حائز شماری از نشان‌ها و جاویز شده از جمله:

  - نشان افتخار به مناسب مرور دوهزار سال از تاسیس شهر پاریس. این نشان را ژاک شیراک رئیس جمهوری وفت فرانسه در سال ۱۹۸۵ میلادی به او اعطا کرد.

  - جایزه جمعیت کودکان معلول در پادشاهی سعودی برای خدمات انسانی.

  - نشان طلایی بوسنی هرزگوین به خاطر حمایتش از تلاش‌های صورت گرفته برای آزادی این کشور.

  - نشان درجه یک بوسنی هرزگوین برای عطای اسلامی به خاطر تلاش‌های ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین در حمایت از اسلام و مسلمانان در بوسنی هرزگوین.

  - سپر سازمان ملل متحد برای کاهش آثار فقر در جهان.

  - نشان ستاره قدس برای پاسداشت اقدام‌های استثنایی‌اش که نشان از خودگذشتگی و شجاعت در خدمت به مردم فلسطین دارد.

  - نشان «اسکتونا» که عالیترین نشان از جمهوری فیلیپین است. این نشان برای پاسداشت فعالیت‌های تاثیر گذاری انسانی او، حمایتش از موسسه‌های خیریه، تلاش‌هایش در زمینه ارتقا و بهبود مفهوم فرهنگ اسلامی و کمک‌های فراوانش به کارگران فیلیپینی در پادشاهی سعودی و دوستی‌اش با فیلیپینی‌ها اعطا شد.

  - عالی ترین نشان افتخار جمهوری سنگال.

  - نشان دوستی طلایه داری بادن پاول که از سوی کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد اعطا شد.

  - جایزه بحرین برای فعالیت‌های انسانی در کشورهای شورای همکاری خلیج.

  - جایزه المپیاد بین المللی ویژه خاورمیانه و شمال آفریقا که عالیترین جایزه به شمار می‌آید. اینجایزه به خاطر تلاش‌های او در خدمت به معلولان در پادشاهی سعودی و تشویق به پژوهش‌های علمی در زمینه معلولیت اعطا شده است.

  برای مشاهده زندگی نامه ملک سلمان بن عبد العزیز به زبان انگلیسی روی این لینک کلیک کنید:

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران