فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز

  ولیعهد و نایب رئیس شورای وزیران سعودی

  شاهزاده مقرن بن عبد العزیز بن عبد الرحمن آل سعود ولیعهد پادشاهی سعودی، سال ۱۳۶۴ هجری قمری مصادف با سال ۱۹۴۵ میلادی در شهر ریاض دیده به جهان گشود. او زیر سایه پدرش ملک عبد العزیز در دامان خانواده آل سعود، با علاقه به علم، شجاعت و اسب سواری رشد یافت.

  آموزش

  شاهزاده مقرن بن عبد العزیز آموزش نخستین خود را در آموزشکده نمونه پایتخت در ریاض دریافت کرد. او سال ۱۳۸۴هجری قمری مصادف با ۱۹۶۴ میلادی به نیروی هوایی سعودی پیوست و پس از آن برای ادامه تحصیل به بریتانیا رفت. او در سال ۱۳۸۸ هجری قمری مصادف با ۱۹۶۸ میلادی با درجه ستوان دوم خلبان فارغ التحصیل شد.

  در سال ۱۳۸۹هجری قمری مصادف با ۱۹۶۹ میلادی، در دوره‌های آموزش پیشرفته هدایت جنگنده در پایگاه هوایی ظهران شرکت کرد.

  در سال ۱۳۹۳ هجری قمری مصادف با ۱۹۷۳ میلادی، در دوره آموزش مربیان خلبانی در بریتانیا شرکت کرد.

  در سال ۱۳۹۴ هجری قمری مصادف با ۱۹۷۴ میلادی، در دوره ستاد جنگ در ایالات متحده آمریکا شرکت کرد و مدرک دیپلم (معادل لیسانس) این دوره را دریافت کرد.

  از سال ۱۳۹۰ هجری قمری مصادف با سال ۱۹۷۳ میلادی تا سال ۱۳۹۳ هجری قمری مصادف با سال ۱۹۷۳ میلادی، در اسکادران دوم نیروی هوایی پادشاهی سعودی حضور یافت و سپس به عنوان مربی خلبان هواپیماهای لایتینگ به اسکادران سوم رفت.

  پست‌ها و مشارکت‌ها

  به سمت فرمانده اسکادران هفتم جنگی در نیروی هوایی پادشاهی سعودی منصوب شد.

  در سال ۱۳۹۷ هجری قمری مصادف با ۱۹۷۷ میلادی، به سمت معاون مدیر عملیات هوایی و رئیس بخش طرح‌ها و عملیات در نیروی هوایی پادشاهی سعودی منصوب شد.

  در تاریخ ۲-۵-۱۴۰۰ هجری قمری مصادف با ۱۸-۳-۱۹۸۰ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، به عنوان امیر منطقه حائل منصوب شد. او به مدت ۲۰ سال در این سمت بود که در آن منطقه شاهد میزان بالایی از توسعه و پیشرفت در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی و کشاورزی بود. او مثالی از اخلاص، پاکی، دوری از ظواهر، اصرار بر دیدار با شهروندان و پی گیری امور معیشتی و رسمی آن‌ها بود. در این منطقه ریاست شماری از شورا‌ها و جمعیت‌ها را نیز عهده دار شد.

  در تاریخ ۱۶-۸-۱۴۲۰ هجری قمری مصادف با ۲۹-۱۱-۱۹۹۹ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، به سمت امیر منطقه مدینه منوره منصوب شد.

  در تاریخ ۱۹-۹-۱۴۲۶ هجری قمری مصادف با ۲۲-۱۰-۲۰۰۵ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، رئیس سازمان اطلاعات کل سعودی شد.

  در تاریخ ۲۹-۸-۱۴۳۳ هجری قمری مصادف با ۱۹-۷-۲۰۱۲ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، به سمت مشاور و فرستاده ویژه خادم حرمین شریفین رسید.

  در تاریخ ۲۰-۳-۱۴۳۴ هجری قمری مصادف با ۱-۲-۲۰۱۳ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، نایب رئیس دوم شورای وزیران سعودی شد.

  در تاریخ ۲۶-۵-۱۴۳۵ هجری قمری مصادف با ۲۷-۳-۲۰۱۴ میلادی، طی فرمانی پادشاهی، به عنوان ولی ولیعهد با ابقا در سمت نایب رئیس دوم شورای وزیران سعودی منصوب شد.

  در تاریخ ۳-۴-۱۴۳۶ هجری قمری مصادف با ۲۳-۱-۲۰۱۵ میلادی، با او به عنوان ولیعهد بیعت شد و طی فرمانی پادشاهی، نایب رئیس شورای وزیران شد.

  او پادشاهی سعودی را در بسیاری از برنامه‌ها و جلسات منطقه‌ای و بین المللی، نمایندگی کرد.

  علاقمندی‌ها

  شاهزاده مقرن علاقمندی‌های متنوعی در زمینه‌های مختلف دارد از جمله: رسیدگی ویژه به امور کشاورزی، پژوهش‌های مرتبط با آن و مشغولیت عملی به آن، علاقه به علوم ستاره‌شناسی و رصد کردن ستارگان، علاقه ویژه به مطالعه در زمینه‌های مختلف علمی به گونه‌ای که کتابخانه‌ای حاوی ۱۰هزار کتاب در اختیار دارد. او به شعر عربی اصیل نیز علاقه خاصی دارد و به آن اهمیت می‌دهد. آثار فرهنگ در او در مناسبت‌های فراوانی دیده شده که برجسته‌ترین آن‌ها مشارکتش در بحث‌ها و کنفرانس‌ها و همایش‌های عمومی و خصوصی و همچنین گردهمایی است که خود آن را برگزار می‌کند.

  برای مشاهده زندگی نامه شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران