فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز

  وزیر دفاع، رئیس دیوان پادشاهی و مشاور ویژه خادم حرمین شریفین


  ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین پادشاه سعودی، دو فرمان پادشاهی در تاریخ ۳-۴-۱۴۳۶ هجری قمری مصادف با ۲۳-۱-۲۰۱۵ میلادی صادر کرد که اولین آن‌ها شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز را به سمت وزیر دفاع و دومین، او را به عنوان رئیس دیوان پادشاهی و مشاور مخصوص خادم حرمین شریفین منصوب می‌کند.

  شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز که حائز مدرک لیسانس حقوق از دانشگاه ملک سعود در ریاض است، تجربه بزرگی در بخش‌های خصوصی و عمومی از زمان فارغ التحصیلی‌اش به دست آورده است.

  آموزش

  شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود وزیر دفاع و رئیس دیوان پادشاهی سعودی، آموزش خود را در مدارس ریاض آغاز کرد. او در میان ۱۰ دانش اموز ممتاز در سطح کشور سعودی بود. او در دوران آموزش، وارد چند دوره متفرقه نیز شد. او لیسانس حقوق را از دانشگاه ملک سعود در ریاض به دست آورد. او در دومین گروه از فارغ التحصیلان دانشکده حقوق و علوم سیاسی، رتبه دوم را به دست آورد.

  مهارت‌های علمی و حرفه‌ای

  شاهزاده محمد بن سلمان در ۱۰ سال دوره فعالیت خود، چندین پست را در دست گرفت. او فعالیت خود را با کار آزاد شروع کرد. چندین فعالیت خیریه داشته و شماری از جوایز را کسب کرده است.

  • پیش از آغاز فعالیتش در بخش عمومی پادشاهی سعودی و پس از فارغ التحصیلی‌اش از دانشگاه، محمد بن سلمان به کار آزاد مشغول شد. این پیش از ورود به مشاغل دولتی بود. او به عنوان مشاور کمیسیون کار‌شناسان شورای وزیران پادشاهی سعودی از ۲۲-۳-۱۴۲۸ هجری قمری مصادف با ۱۰-۴-۲۰۰۷ میلادی، تا ۲۸-۱۲-۱۴۳۰ مصادف با ۱۶-۱۲-۲۰۰۹ فعالیت کرد. او در این مدت در تاریخ ۲۸-۱۲-۱۴۳۰ هجری قمری مصادف با ۱۶-۱۲-۲۰۰۹، به سمت مشاور ویژه امیر منطقه ریاض نیز منصوب شد. تا ۲۰-۴-۱۴۳۰ مصادف با ۳-۳-۲۰۱۳ در این سمت حضور داشت. او همچنین دبیر مرکز رقابت‌های ملک عبد العزیز ریاض و مشاور ویژه رئیس این مرکز بود. او همچنین مشاور ویژه رئیس شورای اداری خانه ملک عبد العزیز بود و همچنین به عنوان عضو کمیته عالی اجرایی مدرن سازی دفاعی فعالیت داشت.

  • شاهزاده محمد به عنوان مشاور ویژه شاهزاده سلمان بن عبد العزیز ولیعد وقت نیز انتخاب شد. از امارت منطقه ریاض در مرتبه سیزدهم منتقل شد و به سمت مشاور و ناظر بر دفتر ویژه امور ولیعهد منصوب شد. تا زمان صدور فرمان در انتصاب او به عنوان رئیس دیوان ولیعهد و مشاور ویژه در تاریخ ۲۰-۴-۱۴۳۴ هجری قمری مصادف با ۳-۳-۲۰۱۳ در همین سمت بود.

  • طی فرمان پادشاهی، در تاریخ ۵-۹- ۱۴۳۴ هجری قمری مصادف با ۳-۷-۲۰۱۳ میلادی به عنوان نظار کل بر دفتر وزیر دفاع علاوه بر سمت سابق خود منصوب شد. در تاریخ ۲۵-۶-۱۴۳۵ هجری قمری مصادف با ۲۵-۴-۲۰۱۴ طی فرمان پادشاهی، به عنوان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران با حفظ سمت سابق خود انتخاب شد. در تاریخ ۲۳-۱۱-۱۴۳۵ هجری قمری مصادف با ۱۸-۹-۲۰۱۴ میلادی، طی فرمانی رئیس کمیته اجرایی در خانه ملک عبد العزیز شد.

  • در تاریخ ۳-۴-۱۴۳۶ مصادف با ۲۳-۱-۲۰۱۵، با دو فرمان پادشاهی به سمت‌های رئیس دیوان پادشاهی و مشاور ویژه خادم حرمین شریفین در رتبه وزیر و همچنین وزیر دفاع با حفظ سمت سابق خود منصوب شد.

  فعالیت‌های خیریه

  شاهزاده محمد بن سلمان فعالیت‌های خیریه و ابتکار عمل‌های اجتماعی متعددی نیز داشت. او تحت تاثیر فعالیت‌های پدرش در زمینه‌های غیر سود آور قرار گرفت و موسسه خیریه‌ای با نام خود تاسیس کرد. او رئیس شورای اداری موسسه خیریه محمد بن سلمان بن عبد العزیز «مسک الخیر» است. هدف این موسسه پیشتبانی و گسترش پروژه‌های نو و تشویق نو آوری در جامعه سعودی از راه توامند سازی جوانان سعودی و حمایت از پیشرفت آن‌ها در میدان‌های عمل، فرهنگ، ادب، بخش‌های اجتماعی و تکنولوژی است.

  شاهزاده محمد بن سلمان مشارکت‌های خیریه دیگری در سمت‌هایی که هم اکنون عهده دار آن‌ها است دارد:

  - رئیس شورای اداری مرکز جوانان ملک سلمان که با ابتکار عمل ملک سلمان بن عبد العزیز برای تقویت تلاش‌های پادشاهی در حمایت از جوانان و تحقق اهداف آن‌ها تاسیس شد.

  - نایب رئیس جمعیت خیریه اسکان ملک سلمان و ناظر بر کمیته اجرای این جمعیت که توسط مجموعه‌ای از شخصیت‌های آکادمیک، کار‌شناسان علوم اجتماعیو اعیان جامعه برای حمایت از صاحبان درآمد محدود تاسیس شد.

  - رئیس شورای اداری مدارس ریاض (مدارس غیر سود ده).

  - رئیس شورای اجرای خانه ملک عبد العزیز.

  شاهزاده محمد بن سلمان سمت‌های خیریه سابقی هم داشت از جمله:

  - عصو هیئت امنای موسسه خیریه بن باز.

  - عضو شورای عالی هماهنگی جمعیت خیریه منطقه ریاض.

  - عضو شورای اداری جمعیت خیریه حفظ قرآن کریم در ریاض.

  - عضو شورای اداری جمعیت البِر در ریاض.

  - رئیس افتخاری جمعیت اداری سعودی.

  - عضو افتخاری جمعیت خیریه ملی پیشگری از مواد مخدر.

  - رئیس شورای اعضای افتخاری جمعیت دستان حرفه‌ای.

  - یکی از موسسان جمعیت خیریه بن باز برای آسان کردن ازدواج و سرپرستی خانواده.

  جوایز

  شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود حائز شماری از جوایز شد و همچنین از او در تعدادی ازمحافل تجلیل به عمل آمد از جمله: جایزه شخصیت خیر برای پشتیبانی از فعالیت‌های خیریه سال ۲۰۱۳ میلادی که آن را مجله «فوربس خاورمیانه» اهدا می‌کند. اینجایزه به او به عنوان رئیس شورای اداری مرکز جوانان ملک سلمان اهدا شد. هدف از آن هم پاسداش تلاش‌های او در پشتیبانی از حامیان فعالیت‌های جوانان و برجسته سازی موفقیت‌های جوانان سعودی در جهان بود.

  برای مشاهده زندگی نامه محمد بن سلمان بن عبدالعزیز به زبان انگلیسی، اینجا کلیک کنید

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران