دولت نجیب میقاتی، نخست وزیر متحد حزب الله لبنان استعفا داد

با توصیف ''گفت و گو و تشکیل دولت نجات ملی'' به عنوان تنها راه نجات لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان شامگاه جمعه ۲۲-۳-۲۰۱۳ استعفای دولت خود را اعلام کرد.


میقاتی در سخنانی دلایل استعفای خود را اختلاف بر سر قانون انتخابات پارلمانی که می بایست تا حدود دو ماه آینده برگزار شود، و همچنین مخالفت اکثریت وزرا با تمدید دوره اشرف ریفی مدیر سازمان امنیت داخلی که می تواند خلا امنیتی در لبنان ایجاد کند، عنوان کرد.


میقاتی تاکید کرد که تنها راه رهایی لبنان ''گفت و گو و تشکیل دولت نجات ملی'' خواهد بود.


میقاتی گفت که دو بار قصد استعفا داشت، نخستین بار هنگامی بود که اکثریت وزرا با پرداخت سهم لبنان از بودجه دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق مخالفت کردند و بار دوم هنگامی بود که وسام حسن رئیس اداره اطلاعات سازمان امنیت داخلی ترور شد.


پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی لبنان گزارش داده بود که احتمال دارد میقاتی به دلیل بحران دولتی بر سر قانون انتخابات پارلمانی و همچنین اختلاف بر سر ادامه فعالیت یک مسئول بلند پایه امنیتی، استعفا دهد.


منابع گفته اند:'' در پایان جلسه دولت که دو ساعت به طول انجامید، میشل سلیمان رئیس جمهور پس از به توافق نرسیدن وزرا بر سر پرونده، تعلیق جلسات دولت را اعلام کرد.''


نجیب میقاتی سال ۲۰۱۱ پس از آن که حزب الله و همپیمانانش دولت توافق ملی سعد حریری را سرنگون کردند، به عنوان نخست وزیر برگزیده شد.


در دو سال اخیر میقاتی تلاش کرد لبنان را از جنگ داخلی در سوریه که تنش های مذهبی در لبنان را تشدید کرده است، دور نگاه دارد.


جنگ داخلی در سوریه باعث روانه شدن ده ها هزار آواره سوری به لبنان و همچنین بحرانی شدت اقتصاد این کشور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید