دولت عراق واردات ''خودروهای بی کیفیت'' ایرانی و چینی را متوقف کرد

به دلیل ایمنی پایین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت عراق دوباره واردات خودروهای ایرانی و چینی بی‌کیفیت را متوقف کرد و به وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و دارائی و استانداری‌ها هشدار داد از پر کردن بازار از این گونه خودرو‌ها دست بکشند.


به گزارش ''شفاف'' به نقل از به روزنامه الحیات چاپ لندن، این تصمیم جدید دولت عراق به دنبال فاش شدن دست داشتن شخصیت‌های سیاسی برجسته این کشور در قراردادهای واردات خودرو از ایران اتخاذ شده است.


وزارت بازرگانی عراق در دسامبر ۲۰۱۲ واردات خودروهای ایرانی را متوقف و اعلام کرد که عراق در سال ۲۰۱۳ خودروهای شرکت‌های مشهور جهانی خودروسازی را وارد می‌کند اما این تصمیم عملی نشد.


به دنبال تصمیم گیری جدید دولت عراق در مورد توقف واردات خودروهای ایرانی و چینی ده‌ها نفر از بازرگانان و و وارد کنندگان خودرو و موتور از طریق مسیر مرزی ''صفوان'' در جنوب بصره تظاهرات اعتراض آمیزی برگزار کردند.


این افراد اعلام کردند که به دنبال تصمیم اخیر دولت خسارت‌های زیادی را متحمل شده‌اند و این در حالی است که وزارت بازرگانی و استانداری‌های عراق هنوز این خودرو‌ها را وارد می‌کنند.


''نوره السالم البجاری'' عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق در این باره گفت: ''پارلمان حق استیضاح دولت را دارد زیرا دولت دستوراتی در مورد واردات خوردوهای ایرانی صادر کرد ولی به آن‌ها عمل نکرد.''


وی افزود: ''همه ما بر این نکته که خودروهای ایرانی بی‌کیفیت هستند اتفاق نظر داریم. طرف‌های سیاسی به امضای چنین قراردادهای شکست خورده‌ای کمک کردند. این قرارداد‌ها اقتصاد عراق را متحمل هزینه‌های میلیارد دلاری برای خودروهایی کردند که به کشته شدن هزاران عراقی در جاده‌ها منجر شدند.''

وی تاکید کرد: ''شهروندان عراقی حق دارند به دلیل بی‌کیفیتی خودروهای ایرانی و چنینی علیه شرکت‌ها و وزارتخانه‌های وارد کننده آن‌ها شکایت کنند.''

اداره حمل و نقل عمومی عراق تعداد خودروهای ایرانی و چینی وارد شده در طی پنج سال اخیر به عراق را حدود یک میلیون دستگاه خودرو اعلام کرد.


این اداره همچنین اعلام کرد که آمار تصادفات نشان می‌دهد ۹۲ درصد از حوادث رانندگی در عراق به دلیل ایمنی پایین خودرو‌ها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید